Gebelik ve Gebelik Takibi KitabıGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelikte Sigara ve Alkol

GEBELİKTE SİGARA

Gebelikten önce gebelik sırasında ve sonrasında sigara içmeniz sadece sizin sağlığınız değil aynı zamanda bebeğinizin sağlını da riske etmektedir.  Her nefeste size ve bebeğe zararlı olan nikotin,  katran ve karbon monoksit gibi zararlı maddelere maruz kalmaktasınız. Karbon monoksit anne kanında taşınarak bebeğe ulaşır ve fetüse ulaşan oksijen miktarını azaltır. Nikotin çocuk eşini (plasenta) geçerek kan damarlarının kasılmasına ve bebeğe daha az oksijen ve besin gitmesine neden olur. Bebek doğduktan sonra siz veya eşiniz bebeğin bulunduğu ortamda sigara içerseniz bebeğiniz sigarının zararlı etkilerine maruz kalacaktır. Sigara içilmesi normal bir gebeliğin yaşanmasını zorlaştırır. Eğer sigara içerseniz gebelikte vajinal kanamayı daha sık yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda dış gebelik,  düşük ölü doğum ve erken doğum riskleri artacaktır. Çocuk eşinin rahime tutunduğu yerde sorunlar yaşanabilir. Düşük doğum ağırlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı artar. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin erken doğuma şansları daha yüksektir. Ani bebek ölümü sendromu sigara için annelerin bebeklerinde 2 kaç daha fazladır. Sigarayı ne kadar erken bırakırsanız bebeğiniz için o kadar daha iyi olur. Eğer bırakamıyorsanız mümkün olduğunca az içmelisiniz. Siz sigara içmezseniz de başkalarının sigara dumanı size ve bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden bebeğinizin sağlığı, için pasif içiciliğin daha zararlı olduğunun saptandığı bu günlerde sigara için insan ve ortamlardan uzak durunuz.

 

GEBELİKTE ALKOL

Alkol kullanılması ile alkolün kötü kullanımı arasında fark vardır. Bazı insanlar günde bir-iki kadeh içerler; bu alkol kullanımıdır. Bazıları ise her gün ve alem yaparak içmektedirler;  bu alkolün kötü kullanımıdır.

Alkol kullanımını alkolün kötü kullanımdan ayıracak alkol miktarı açıklık kazanmamıştır. Alkol kalp atışları ve solunum gibi vücut fonksiyonlarını yavaşlatmaktadır. Gebe bir kadın alkol aldığında alkol kan yolu ile bebeğe ulaşmaktadır. Bebeğe ulaşan alkol anne kanındaki alkol seviyesi ile aynıdır.

Gebe kadın gebeliği sırasında aşırı alkol alırsa, almayana göre düşük yapması alasıdır artar. Gebelikte ne kadar çok alkol alınırsa risk o kadar artar. Risk gebeliğin erken döneminde en fazladır. Gebeliğinde alkol alan annelerin bebeklerinde fetüs alkol sendromu denilen fizik, zekâ ve davranış bozukluklarını içeren bir takım hastalıklar görülmüştür. Bu sendrom bebeklerde gözlenen zeka geriliğinin en önemli nedenlerindendir. Fetüs alkol sendromlu (FAS) bebekler, normal bebeklere göre daha kısa boylu ve kiloları daha düşük olmaktadır. Özel bakım sağlansa bile iyi gelişememektedirler. Kafaları küçük olup, yüz kafa eklemleri, kol ve bacaklarda anormallikler gözlenir. Kalp bozuklukları ve hareketlerinin kontrol edilmemesi de görülmektedir. Çoğu geri zekâlı olup hiperaktivite, aşırı sinirlilik ve dikkat zayıflığı gibi birçok davranış bozuklukları gözlenmektedir. Bazı bebelerde birden çok bozukluk bulunur. Beraberinde sigara, başka ilaçlarının kullanımı, kötü beslenme ve stres gibi faktörler FAS oluşumunu da önemli rol oynamaktadır. Muhtemelen alkol bütün vakalarda ortak maddedir. Diğer faktörler tek başına bu sendroma neden olmazlar. Ne kadar alkolün fetüsü riske soktuğunu bilmek zordur. Her fetüs farklı düzeyde etkilenmektedir. Eğer bir kere yüksek dozda alkol almıyorsanız ve kendinizi hafif içici kabul ediyorsanız en iyisi alkolü bırakmanızdır.

Alkolü bırakmanız sağlıklı ve normal bir bebeğe sahip olmanız için hayat tarzınızda yapacağınız olumlu değişikliklerden birisidir. Ama yine de çok keyifli akşamlarda (sık olmamak koşulu ile) 1-2 bardak şarap içmenizde büyük bir sakınca yoktur.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı