GebelikGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelikte Seyahat

Kadınların çoğu basit püf noktalarına dikkat ettikleri takdirde doğum tarihine kadar güvenle seyahat edebilirler. Çoğu gebe kadın için seyahatin en iyi olduğu zaman, gebeliğin orta dönemleridir. Bu dönemde vücudunuz bebeğe daha iyi adapte olmuştur ve daha fazla enerjiye sahipsinizdir. Sabah yorgunluğu daha azdır. En iyi rehber kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Seyahat tercihini yaparken gideceğiniz yere ne kadar sürede ulaşacağınızı hesap etmelisiniz. En hızlı (uçak) en idealidir. Hangi tür seyahati seçerseniz seçin, aşağıdaki kural ve önerileri göz önünde bulundurursanız daha rahat yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk sırasında;

*   Her iki saatte bir hafif yürüyüş yapın. Bacaklarınızdaki şişmeler azalacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

*   Bağsız olan, geniş rahat elbise ve ayakkabılar giyiniz.

*   Kraker, meyve suyu ya da diğer hafif gıdalardan alarak, mide bulantısını önleyebilirsiniz.

*  Evinizden uzakta iken yemeklerinizi düzenli yiyin. Yemeklerin besleyici ve dengeli olduklarından emin olun. Böylece daha fazla enerji toplayacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Lifli gıdalar alarak seyahatte sorun olabilecek kabızlığın önüne geçebilirsiniz.

*   Bol sıvı alınız.

* Seyahat uykunuzu bozabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmeden önce her hangi bir ilaç almamalısınız.

* Daha fazla uyumaya ve istirahat etmeye çalışınız. Böylece yorgunluk ve huzursuzluk hissetmeyeceksiniz.

* Evden uzakta iseniz, gebeliğin seyri ve bazı tetkik sonuçlarını içeren bir sağlık raporunun kopyasını yanınızda taşıyınız.

*   Birkaç haftadan daha uzun süre tatil düşünüyorsanız doktorunuzdan acil durular için başvuracağınız yer veya doktor ismi önermesini isteyiniz.

YABANCI ÜLKELERE SEYAHAT

Eğer yurt dışı gezisi planlıyorsanız, planlarınızı doktorunuz ile tartışınız. Yurt dışı gezisinin sizin için güvenli olup olmadığına karar vermenizde size yardımcı olacaktır. Seyahatte ne gibi adımlar atmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Kirli gıda ve su

Bir ülkeye seyahat sırasında ülkenizde olmayan birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Ülkenin yerlileri yiyecek ve içeceklerdeki mikroorganizmalara alışmış olabilir. Aynı mikroorganizmalar turistleri hasta edebilir. Bu bir şehre ya da kırsal bölgeye ziyaret sırasında da geçerlidir. Gebe olmayan biri için turist ishali, fazla rahatsızlık verici olmadığı halde, gebe bir kadın için çok önemli olabilir.

*  Sadece saf olarak şişelenmiş su, yumuşak içecekler ya da sıcak çay içiniz. Gebe kadın için iyotlu su güvenli olmayabilir.

*  İçeceklerinizde buz bulundurmayın. Saf olmayan suyla yıkanmış bardakları kullanmayınız.

*   Şişe ile veya kağıt bardakla içiniz.

*  Çiğ veya az pişmiş etten uzak durunuz. Bu gibi etler özellikle koyun eti düşüklere neden olan, toksoplazma denilen bir organizma ile kontamine olmuş olabilir.

*   Soyulmadan veya pişirilmeden taze sebze ve meyveleri yemeyiniz.

* İçtiğiniz sütün pastörize olduğundan emin olunuz. Eğer ishalseniz bolca sıvı içiniz ve doktora danışmadan ilaç almayınız. Doktor gebelik için güvenli bir tedavi düzenleyecektir.

Malarya (Sıtma)

Sıcak bölgelerde gözlenen ve sivrisinek ısırması ile ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Gribe benzer belirtiler ve kansızlık görülür. Düşük, ölü doğum, düşük doğum ağrılı çocuk gibi problemlere sebep olur. Sıtmanın görüleceği alanlara ziyaretlerde uzun kollu elbiseler giymeli veya sivrisinekleri vücuttan uzak tutan kremler kullanılmalıdır. Sıtmaya karşı tam korumayı sağlayan bir ilaç yoktur. Klorokin adı verilen ilaç bu bölgelere seyahatten birkaç hafta önce kullanılmaya başlanır, seyahat sırasında da kullanılmaya devam edilir. Klorokine dirençli sivrisineklerin olduğu bölgelere gebeler için seyahat yasaklanmalıdır.

Aşılar

Bazı ülkeler turistlerin ülkelerine seyahatleri sırasında bazı hastalıklar için aşı zorunluluğunu koymuşlardır. Dolayısıyla gideceğiniz ülkede hangi aşıların gerekli olduğunu öğreniniz ve doktorunuza danışınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı