GebelikGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelikte İdrar Kaçırma Sorunu

Sık idrara çıkma, gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. İdrar kaçırma, gebelik sırasında ve sonrasında sık görülen bir semptomdur. Aynı zamanda bebek büyüdükçe ve doğumdan birkaç hafta sonra da belirtiler artabilir.

Birkaç çeşit idrar kaçırma türü vardır;

  • Stres inkontinans: Mesane üzerinde fiziksel baskı nedeniyle idrar kaçırma.
  • Acil idrar kaçırma: Tuvalete gitmek için duyulan acil bir ihtiyaç nedeniyle idrar kaçırma. Bu duruma genellikle mesane kasılmaları neden olur.
  • Karışık idrar kaçırma: Stres ve aciliyet inkontinansının kombinasyonu.
  • Geçici idrar kaçırma: Geçici bir idrar yolu enfeksiyonu veya kabızlık gibi bir sorun nedeniyle idrar kaybı.

Gebelik İnkontinansının Nedeni Nedir?

Mesaneniz pelvik kemiklerinin hemen üzerinde durur ve pelvik tabanınız tarafından desteklenir. Gebelik inkontinansının genel nedenleri arasında şunlar bulunur;

Basınç: Öksürürken, hapşırırken, egzersiz yaparken veya gülerken idrar kaçırabilirsiniz. Bu fiziksel hareketler, stres inkontinansına neden olan mesane üzerinde aşırı baskı oluşturur. Bebeğiniz büyüdükçe de mesanede ekstra baskı oluşturur.

  • Hormonlar: Değişen hormonlar mesane ve idrar yolunuzu etkileyebilir.
  • Tıbbi koşullar: İnkontinans için bazı tıbbi nedenler arasında şeker hastalığı, multiple skleroz, anksiyete ilaçları veya geçmişte yaşanan inme sayılabilir.

Hamilelik İnkontinansının Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hamilelik inkontinansının ilk tedavi şekli yaşam tarzı değişiklikleri ve mesane kontrolüdür. İşte mesanenizi kontrol etmek için bazı ipuçları;

Kegel egzersizleri yapın: Kegel, pelvik tabanı güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Bir kegel egzersizi yapmak için, idrarı tutmak için kullandığınız kaslara odaklanın. Rahatlamadan önce onları on saniye sıkın. Bu egzersizleri günde beş set yapmak önemlidir.

Gazlı veya kafeinli içeceklerden kaçının: Gazlı içecekler, kahve veya çay içmekten kaçının. Bu içecekler, tuvalete daha sık gitmenizi gerektirmektedir.  Daha fazla su içmeyi deneyin.

Gece içmekten kaçının: Tuvalete sık sık gitmemek ve gece idrar kaçırmaktan kaçınmak için akşamları içeceklerinizi sınırlayın.

Kendiniz ve bebeğiniz için en iyisini yaptığınızdan emin olmak için büyük değişiklikleri doktorunuzla paylaşın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı