Gebelik ve Doğum

Gebelik ve Doğum

pregnancy-skin-care_1163-1501(1)

Gebelik ve doğum, gebelik yumurta ve spermin birleşmesi sonucu oluşan döllenme sonrası anne rahminde gelişen 9 aylık dönemdir.  Doğum ise  bebeğin fetal döneminin bittiği, gebeliğin sonuna gelinen dönemde bebeğin sezeryan veya normal doğum ile dünyaya getirilmesidir.

Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak gebelik öncesi, gebelik sırasında ve sonrası dönemlerde hedefimiz “sağlıklı anne, sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek” oluşumuna katkıda bulunmaktır. Bu nedenle, gebe kalmaya karar vermiş bir kadının, ilk jinekolog ziyaretinin gebe kalmadan önce olmasında oldukça önemlidir. Bu ilk muayenede anne adayının genel geçmişi ile ilgili bilgiler toplanır ve jinekolojik muayenesi yapılır.

Gebelik süresi hesaplamaları hafta hafta ve 3’er aylık dönemlere bölünerek yapılmaktadır. ilk 3 ay bebeğin organlarının geliştiği başladığı aynı zamanda annenin de gebeliğe uyum sağladığı bir dönem bilinir. İkinci 3 aylık dönem ise bebeğin gelişiminin hızlandığı bir zaman dilimidir. Son 3 ayda ise doğuma hazırlık başlar ve  doğuma kadar sürer.

[dt_fancy_title title=”Gebelik Belirtileri” title_size=”h4″ title_color=”custom” separator_style=”disabled” custom_title_color=”#e54560″]

Gebeliğin en önemli belirtisi adetlerin gecikmesidir. Normal adet zamanından 10 gün yada daha fazla gecikme olmuşsa gebelik söz konusu olabilir. Adet gecikmesine ek olarak aşağıda ki belirtilerle gebe kalma  ihtimali çok güçlenir:

[dt_vc_list dividers=”false”]

 • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet durumu
 • Bulantı ve kusmalar
 • Sık idrara çıkma hissi
 • Halsizlik veya bitkinlik durumu
 • İlerleyen dönemde gelişen gebeliğe bağlı olarak karında büyüme görülmesi

[/dt_vc_list]

Kesin bilgiyi gebelik testleri, ultrasonografi muayene sonucunda bebeğin görülmesi ve bebek kalp atımının duyulması ile ilerleyen haftada bebek hareketlerinin hissedilmesi verir.

[dt_fancy_title title=”Gebelikteki ne gibi fizyolojik değişiklikler olur?” title_size=”h4″ title_color=”custom” separator_style=”disabled” custom_title_color=”#e54560″]

Kadınlarda hamilelik ile beraber tüm vücudunda ve organlarında önemli değişiklikler oluşur. Tüm bu değişiklikler belli bir uyum içinde olur. Organlar ve belirli değişiklikler aşağıda verilmiştir:

[dt_vc_list dividers=”false”]

 • Solunum Sistemi ve Akciğerler: Hamilelik nedeniyle fonksiyonel kapasitesi düşen akciğerler zor nefes alıp vermeye neden olur. Bu nedenle hamileler sık sık nefes darlığı sıkıntısı çekebilir. Bu sorun çabuk yorulmaya da neden olabilir.
 • Dolaşım Sistemi ve Kalp: Kan dolaşım siteminde önemli değişiklikler olur. Kan hacmi yükselir ve kırmızı kan hücrelerinde artış gözlenir. Kanın sıvı kısmında artış dolayısıyla kansızlık görülebilir. Kalp ritmi yükselebilir ve bazen de ani tansiyon düşmeleri oluşabilir.
 • Boşaltım Sistemi: Gebelik hormonlarının etkisi ve rahim içi baskısının artması nedeniyle gebelerde sık idrara çıkma ve bazen idrar kaçırma görülebilir.
 • Sindirim Sistemi: Hamilelik sırasında artan Progesteron hormonunun etkisi ile tüm düz kaslarda yavaşlama oluşur. Örneğin, mide kaslarının çalışması yavaşlar ve reflü durumu oluşabilir. Gaz problemi ve kabızlık durumu oluşur. Bazı hamile bayanlarda makattaki venlerin (ven, vücudumuzda dokular tarafından kullanılmış kirli kanı kalbe geri taşıyan damarlara verilen isimdir)  genişlemesiyle beraber hemoroid (basur) ortaya çıkabilir.
 • Kas – İskelet Sistemi: Vücut mekanizmasının ağırlaşması ve yükün artması nedeniyle  beraber bel- sırt ağrıları, kalça, bacak ve ayak ağrıları oluşur. Örneğin, ayaklarda karıncalanma bacaklarda uyuşma, varis ve çabuk yorulmakda bunlar arasında sayılabilir.
 • Cilt: Hamilelikte kadınların ciltlerinde önemli değişiklikler oluşur. Cildinizde renk değişiklikleri ve özellikle göbekte lineanigra çizgisi (göbek deliğinden kasıklara doğru uzanan cilt üzerindeki koyu renkli çizgiye denir) oluşur. Yüzünüzde de chlasma (Adet esnasında, gebelikte, adetten kesilme devresinde, uterus veya overlerin herhangi bir hastalığında yüz derisinde oluşabilen kahverengimsi pigment artımı ile belirgin durum) adında gebelik maskesi oluşmaktadır. Ayrıca vücutta sivilcelenme oluşabilir. Saçlar cansızlaşır ve dökülmeler yaşanabilir. Özellikle karın göğüs ve bacaklarda ise çatlaklar oluşabilir.
 • Genital organlar ve göğüsler: Hamilelik oluştuğunda göğüslerde hassasiyet büyüme dolgunluk ve göğüs uçlarında renk koyulaşması olur aynı zamanda damarlanma da görülebilir. Gebeliğin 8. Ayından itibaren göğüslerden colostrum (Memeli canlıların, doğumdan sonra yeni doğan yavrularına verdikleri sütten önceki sıvıdır) adı verilen ilk sütün gelmesi görülebilir. Dış genital organlarında da renk değişimi ve hassasiyet olur. Akıntı artabilir ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir.

[/dt_vc_list]

[dt_fancy_title title=”Gebelikteki ne gibi fizyolojik değişiklikler olur?” title_size=”h4″ title_color=”custom” separator_style=”disabled” custom_title_color=”#e54560″]

Gebelik öncesi normal kiloda olan kadınların gebelik esnasında en fazla 10-12 kg almaları önerilir. Gebelik öncesi zayıf olan anne adaylarının ise 15 kg veya üstünde kilo almaları tavsiye edilir. Çünkü hem kendi bünyesi hemde bebeğin yeterince beslenebilmesi açısından annenin tavsiye edilen kiloda olması ve buna bağlı olarakta sağlıklı olması çok önemlidir. Hamilelik öncesi, fazla kilolu olan anne adaylarının ise tüm gebelik boyunca sadece 8-10 kg alması önerilir. Aşırı kilo gebelik açısından çok sıkıntılı olabilmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin sağlıklı, normal ve sorunsuz geçmesi için anne adayının dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu sayede hem anne hem de bebek daha huzurlu ve daha kaliteli bir 9 ay 10 günlük bir yolculuğu tamamlamış olurlar.

Annenin gebe kaldıktan sonra yaşam tarzını değiştirmesi daha dikkatli ve özenli davranması gerekmektedir. Günlük beslenme düzeninden tutun bazı alışkanlıklara kadar baştan aşağı değişim gerektiren bir sürece kendinizi hazırlamanız gerekir.

Unutmayınız ki her şey dünyaya gelecek bebeğin daha sağlıklı olması içindir…

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı