Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik süreci ve bebeğin doğumu masalımsı bir birlikteliğin başlangıcıdır. Hamilelik ortalama süresi 280 gün olup, anne adayının son adet kanamasından itibaren geçen bu süre yaklaşık 40 haftaya eş gelir. Bu süre içinde anne adayının sağlığı ve bebeğinin sağlıklı gelişim göstermesi ve bu gelişimin takibi ve ilgili olası sorunları önlemek veya tespit etmek amacıyla klinik, ultrasonografik ve bazı testlerin uygun aralıkla yapılması ve bu testlerle desteklenen 3-4 haftada bir düzenli muayenelerin yapılması hamilelik takibinin en önemli özelliğidir.

Gebelik döneminde yaşanan sorunların tespiti ve bu sorunların giderilmesi amacıyla gebelik (hamilelik) takibi, özellikle bu konuda uzman bir doktor seçimi ile başlar. Anne adayının ve baba adayının güven duyacağı, deneyimli ve doğru doktor seçimi, özellikle anne adayını bu kompleks ve karmaşık hamilelik dönemini rahat geçirilmesinin en temel unsurudur.

Gebelik planlamasında anlattığımız gibi, gebe kalmak isteyen çiftler, gebe kalmadan üç ay öncesinde doktorlarına başvurarak, gebelik planlaması ile gebelik sürecini başlatmaları uygun olur. Böylece gebelik için uygun olup olmadıkları doktor tarafından istenecek tahlillerle saptanır ve varsa enfeksiyon problemleri giderilir ve smear testi yapılır. Ayrıca folic asit tedavisine başlanır. Böylece gebelik döneminde oluşabilecek problemler (örneğin erken düşük) daha önceden tespit edilerek tedavi edilir.

Normalde gebelik kontrolleri başlangıçta, kadının hamile kalıp kalmadığını öğrenmek için yapılan hamilelik testi ile başlar. Anne adayının hamile kaldığı gebelik testi sonucunda belli olduktan iki hafta sonra rahim içerisinde gebelik kesesi oluşup oluşmadığı ultrason ile tespit edilir. Devam eden süreçde içerisinde de yani yaklaşık 3 – 4 haftada bir düzenli doktor ziyaretinizle kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.

Aynı zamanda, bu dönemde psikolojik olarak ve bilgi açısından anne adayı anne olmaya, baba adayı baba olmaya hazırlanmalıdır.

Bu konuda bakabileceğiniz diğer ilgili konular aşağıda verilmiştir:

Bizimle iletişime geçin

Sağlığınız bizim için önemlidir. Eğer bu konularda sorularınız varsa, Dr. Tuğrul Abacıoğlu ile aşağıda ki telefon numaralarından veya canlı destek hattımızdan iletişime geçiniz ve randevu alınız.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı