GebelikGebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik Diyabeti

Gebelik Diyabeti
Gebelik Diyabeti

Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet), gebelikten önce diyabet saptanmamış kadınlarda gebelik ile beraber gelişen kan şekeri yüksekliğidir. Genellikle tip 2 diyabet gelişimi için risk faktörü olan prebiyabet durumlarından biridir.

Gestayonel diyabetin en önemli nedeni bebeğin gelişimi için gebelik esnasındaki bazı hormonların fazla salgılanıyor olmasıdır. Bu da kandaki şeker miktarını yükselterek birçok tehlikeye sebep olmaktadır.

Halk arasında özellikle gebelik diyabeti olarak adlandırılan gestasyonel diyabet genellikle gebeliğin 24. Haftasından sonra hızlanarak artmaktadır. Gestasyonel diyabetin görülme sıklığı ise yaklaşık olarak % 2-4 arasındadır. Bu yüzden her gebe kadına ve özellikle riskli olan gebe kadınlara gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında taraması testinin yapılması gerekmektedir.

Gestasyonel gebelik için tarama testi suda eritilen 50gr şekerin tüketildikten 1 saat sonra kan şekeri değerlerine bakılmasıdır. Bu işlem günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Yapılan testin sonucunda kan şekeri değeri 140mg/dL’nin altında çıkarsa diyabet yok demektir. Fakat bu değer 140mg/dL’nin üzerinde çıkarsa 100 gamlık ikinci bir şeker yükleme testi daha yapılması gerekir. Böylece ikinci kere yapılan şeker yüklemesi testinin sonucuna göre gebelik diyabeti teşhisi konulur veya konulmaz. Bazı klinikler şeker yükleme testini ilk seferde 75 gramlık yaparak tanı koyabilmektedir.

Gestasyonel diyabet tanısı neden önemlidir?

Anne rahmindeki bebek plasenta yoluyla beslenir. Doğal olarak gebelik diyabeti olan bir annenin şekerinin yükselmesi, direk olarak bebeğinde kan şekerinin yükselmesine neden olacaktır. Bebeğin vücudu ise kan şekerinin yükselmesine karşı daha fazla insülin salgısı üreterek tepki verecektir.

İnsülin salgısı aynı zamanda bebeğin büyümesini hızlandıran bir hormondur. Gebeliğin 24ve 28. haftaları arasında insülin salgısının artması bebeğin büyüme hızını arttırarak, bebeğin doğum sırasında 4.000gramın üzerinde olmasına neden olur.

İri bebek olarak adlandırılan 4000 gram ve üzerindeki bebeklerde doğum esnasında oluşabilecek problemler vardır. Bunlardan bazıları doğum esnasında omuz çıkıkları, sinir yaralanmaları, solunum sıkıntıları, şeker düşüklüğü ve sarılık gibidir.  Fakat günümüzde geliştirilen yeni testler ve insülin sayesinde anne ve bebeğinin gebelik sırasında karşılaştığı birçok problem ortadan kalkmıştır.

Gestasyonel diyabet hastasının takibi

Gebelik insülinü bulunan bir gebenin, bebeğinin sağlıklı gelişebilmesi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Anneye ilk olarak özel bir diyet uygulanarak sürekli kan şekeri takibi yapılır. Anne insülin tedavisine başladığında ise mutlaka bir şeker ölçme cihazı almalıdır. Ve kan şekerinin doktorunun önerdiği şekilde takip etmeli ve not almalıdır.

Doğumdan sonra gebelik diyabeti

Genel olarak doğumdan hemen sonra gebelik diyabeti ortadan kalkar. İnsülin kullanan annede doğumdan sonra kan şekeri takibi yapılarak, test sonucuna göre karar verilmelidir.

Ancak çok sık görülmese de doğumdan sonra diyabet kalıcı olabilir. Böyle durumlarda anne emzirmeye devam ettiği süre boyunca insülin tedavisine devam etmelidir. Bebeği emzirmesi bittikten sonra doktoru tedavi şekline karar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı