Enzimatik Peeling

Enzimatik peeling (dermamelan veya cosmelan) azeleik asit, kojik asit, askorbik asit ve fitik asit etken maddelerinin, yardımcı maddelerle birlikte dengeli karışımından oluşan bir maske (leke maskesi) uygulamasıyla yapılan ve benzer etken maddeleri içeren krem ve diğer destekleyici kremlerin kullanıldığı bir uygulamadır.

Enzimatik peeling (dermamelan veya cosmelan) içerdiği asitlerin ve vitaminlerin, güçlü antioksidan ve kolajen üretici özellikleri ile dokunun renginin yeniden yapılanarak açılmasını sağlar. Asıl etkisini soyulma ile değil doku içinde enzim blokajı ile gösterir, bu nedenle bu adı almıştır.

Enzimatik peeling (dermamelan veya cosmelan) uygulama sonrası çabuk iyileşme olması, trikloroasetik asit (TCA) içermediğinden ve yan etkilerinin çok düşük düzeyde olması nedeniyle yılın her mevsimi uygulanabilir.

Tek seanslık bir uygulamadır. Yaklaşık on saat maske hastanın yüzünde kalır. On saat sonunda hasta yüzünü yıkar ve nemlendirici ve devam kremini kullanmaya başlar. Güneş koruyucusu kullanmakta şarttır. Sonra yavaş yavaş, cilt soyulur ve lekeler kızarır sonra da açılmaya başlar. Bu süre ortalama bir hafta ile on gün arasındadır.

Leke maskesi her türlü güneş, hamilelik, doğum lekelerinde, çillerde, sivilce ve sivilce izi lekelerinde etkilidir.

Enzimatik peeling (dermamelan veya cosmelan) uygulamasından iki hafta öncesinde tahrişe neden olabilecek uygulamalar yapılmamalıdır, erkek hastalar için en son iki gün önce tıraşa izin verilir.

Leke açıcı kremler (güneşten koruyucu kremler ile birlikte tedavi öncesi ve tedavi sonrasında kombine edilmelidirler)

Leke giderici kremlerin çoğu renk hücresinde renk maddesi yapımını engelleyerek leke tedavisinde etkili olmaktadırlar.

Bu ilaçlar renk hücresinin çalışmasını geçici olarak engeller. Uygulama bırakıldığında renk hücreleri normal çalışmaya devam ederler ve leke geri döner. Son zamanlarda hücrelerin üzerine baskıyı azaltan antioksidan özelliklere sahip kremler leke giderici kremlerle birlikte kullanılmaktadır. Cilt lekelerini gidermek amacıyla kullanılan uygulamalar düzenli olarak uzun süre kullanmalıdırlar.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı