Onkoloji

Endometrium Kanserinin Göz Ardı Edilmemesi Gereken İşaretleri

Endometrium kanseri, dünyadaki kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Servikal kanser vakalarının neredeyse tümü, insan papillomavirüsü (HPV) adı verilen bir virüsten kaynaklanır. Her yaştan kadın cinsel ilişkiye girdikten sonra bu kanseri geliştirme riski altındadır.

Risk faktörleri güvensiz seks, birden fazla cinsel partner, aşırı kilolu olma, oral kontraseptif kullanımı, genetik, sigara, zayıf bağışıklık, çoklu gebelikler ve genç yaşta ilk gebelik içerir. Bu kanser hakkında en korkunç şeylerden biri, erken evresinde herhangi bir belirti göstermemesidir. Hastalık mesane, karaciğer, bağırsak veya akciğerlere yayıldıktan sonra semptomlar daha belirgindir.

İşte görmezden gelmemeniz gereken endometrium kanseri uyarı işaretleri;

Anormal Vajinal Kanama

Endometrium kanseri teşhisi konan kadınların çoğunda düzensiz kanamalar görülür. Düzenli olarak vajinal kanamanın zaman aşımı olarak ortaya çıkması endometrium kanserinin bir göstergesi olabilir.

Olağan Dışı Vajinal Akıntı

Kokusuz vajinal akıntı normaldir. Bununla birlikte, vajinal akıntı artarsa, koku yaymaya vaşlar veya düzensiz bir görünüm gösterirse, enfeksiyon veya endometrium kanseri belirtisi olabilir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı

Ağrılı cinsel ilişki endometrium kanserinin bir başka önemli uyarı işaretidir. Bu semptom kanserin dokulara ve üreme organlarına yayılmış olduğu ileri endometrium kanseri belirtisidir.

İdrar Yaparken Rahatsızlık

Endometrium kanseri de idrar yaparken rahatsızlık verebilir. Aslında, bu ölümcül hastalığın en belirgin ve yaygın semptomlarından biridir. Bu semptomlar, kanser yakındaki dokuya yayıldığında ortaya çıkar.  Bununla birlikte, üriner rahatsızlıklar, idrar yolu enfeksiyonu, mesane problemi, veya cinsel yolla bulaşan hastalık gibi diğer nedenlerden de kaynaklanabilir.

Mesane Kontrolünün Kaybedilmesi

Sık tuvalet molalarına ihtiyaç duyan hamile kadınlar ve sıvı alımını arttıran insanlar arasında sık görülür. Herhangi bir nedenden dolayı bu soruna sahipseniz, daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Mesane kontrolü, endometrium kanseri bulunan bir hastada öncelikli bir konudur. Genellikle kanserin lokalize bir alanın ötesine yayılmış olduğunu ve idrar yollarının mesane veya diğer kısımlarını etkilediğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı