GebelikGebelikte Karşılaşılan SorunlarKısırlık

Ektopik (Dış Gebelik) Gebelik Nedir?

Ektopik gebelik, gelişmekte olan bir gebelik için normal bölgenin dışında (rahim astarı) ortaya çıkan erken bir gebeliktir.

Çoğu ektopik gebelik, fallop tüplerinde görülür. Ektopik hamilelik normal bir şekilde ilerleyemez ve tipik olarak embriyo veya fetüsün ölümüyle sonuçlanır.

Ektopik gebelik rahmin iç astarının dışında bulunan bir gebeliktir .Ektopik gebeliğin karakteristik üç semptomu bulunmaktadır;

Karın ağrısı

Menstrüel (adet kanaması) periyotların olmaması

Vajinal kanama

Bununla birlikte, kadınların yalnızca% 50’sinde bu semptomların üçü de vardır. Ektopik gebelik için en önemli sağlık riski, iç kanamaya yol açan durumlardır .Ektopik gebelik, tüm gebeliklerin %1 – 2’sinde görülür. Ektopik gebeliğin tanısı genellikle kan hormonu testleri ve pelvik ultrason ile belirlenir . Ektopik gebelik için tedavi seçenekleri hem ameliyat hem de ilaç içermektedir.

Ektopik hamileliğin diğer belirtileri nelerdir?

Bu durumda kişi hamile olduğunu bilmiyor olabilir. Bu karakteristik semptomlar, rüptüre olmuş ektopik gebeliklerde (şiddetli iç kanama eşliğinde) ve rüptüre olmayan ektopik gebeliklerde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu belirtiler bir ektopik gebelik için tipik olmakla birlikte, mutlaka ektopik bir gebelik mevcut olduğu ve diğer koşulları temsil edebileceği anlamına gelmez.

Ektopik gebeliğin belirtileri ve semptomları , normal adet kanamasının sonundan altı ila sekiz hafta sonra görülür ancak ektopik gebelik Fallop tüpünde yer almıyorsa daha sonra ortaya çıkabilir. Ektopik gebelikte diğer gebelik belirtileri de  görülebilir. Baş dönmesi ve yerin ayakların altından kayması ektopik gebelik nedeniyle ciddi iç kanamalar ve düşük kan basıncının belirtileri olabilir.

Dış gebelik için risk faktörleri nelerdir?

Yaş: Ektopik gebelik en fazla 35-44 yaşlarındaki kadınlarda görülür.

Önceki jinekolojik ameliyatlar:  Fallop tüplerinde yapılan daha önceki cerrahi, tüplerin normal anatomisinin bozulmasına ve ve ektopik hamilelik riskinin artmasına neden olabilir.

Enfeksiyon: Pelvis enfeksiyonu (pelvik inflamatuvar hastalık) ektopik gebelik için bir başka risk faktörüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı