Kadın Sağlığı

Egzersiz Yaparken İdrar Kaçırma

Egzersiz Yaparken İdrar Kaçırma

Egzersiz yaparken idrar kaçırma sorunu birçok kişinin muzdarip olduğu bir durumdur. Özellikle kadınlarda erkeklerden çok daha fazla oranda rastlanan bu sorun, egzersiz sırasında da problemlere neden olmakta. Stres tipi idrar kaçırma nedeniyle ortaya çıkan bu durum, egzersiz yaparken artan basınç nedeniyle istemsiz bir biçimde gelişmektedir. Ancak birkaç önlemle egzersiz yaparken bu sorununun önüne geçilebilmektedir. İşte o önlemlerden bazıları;

Kegel Egzersizleri

Bunu daha önce de duymuşsunuzdur, ancak kegel egzersizleri idrar kaçırma probleminin iyileştirilmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Kegel egzersizleriyle pelvik taban kaslarını güçlendirmek mümkündür. Özellikle gebelik ve doğum sonrasında kegel egzersizleri yapmak ileride oluşabilecek sorunların önüne geçebilir.

Kilo Vermek

Taşıdığınız her fazladan kilo, mesanenizi daha fazla zorlar. Bu nedenle egzersiz sırasında idrar kaçırmayla mücadele ederken mutlaka fazla kilolardan kurtulmanız gerekmektedir. bu sayede zayıf pelvik taban kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz.

Daha Fazla Lif Tüketin

Şaşırtıcı ancak, kabızlık stres tipi idrar kaçırma sorununun ana nedenlerinden biri olabilir. kabızlık mesaneye basınç uygulayarak sızıntıya neden olabilir. Su alımını arttırarak, lif tüketiminizi yükselterek ve daha fazla egzersiz yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu tıkanıklığın engellenmesi için dışkı yumuşatıcı veya diğer ilaçları kullanma konusunda doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi

Günümüzde bir çok alanda kullandığımız radyofrekans teknolojisi son yıllarda özellikle tıp alanında daha çok kullanılmaya başlandı. Radyofrekans yöntemi ile her geçen gün daha fazla hastalığa çözüm bulunabiliyor. Ve artık idrar kaçırması probleminize radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız, ağrısız ve acısız bir şekilde çözebilirsiniz. Radyofrekans ile idrar kaçırması tedavisi 20’şer dakikalık 4 seanstan ibaret. Yeni sadece 120 dakika içinde artık idrar kaçırma probleminiz kalmayabilir. İsterseniz radyofrekans ile idrar kaçırma tedavisine göz atabilirsiniz.

Ameliyatı Düşünün

Eğer idrar kaçırma probleminiz gerçekten zor ise artık ameliyat seçeneğini düşünebilirsiniz. En sık rastlanan cerrahi yönteminde mesaneyi desteklemek için bir sling oluşturulur ve buna sling ameliyatı denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı