Kürtaj

Düşük Hapı Nedir?

Anne olmak pek çok kadının hayali iken kimi zaman istenilmeyen ve planlanmayan bir durumda gebelik durumu olabilir. İstenilmeyen gebelik durumları olduğunda kadınlar bebeği doğurmak istemezler. Bu takdirde ise gebeliğin sona erdirilmesi düşüneceklerdir.

Gebeliğin sona erdirilmesi için uzman hekimler tarafından kürtaj operasyonu önerilmektedir.Hiç bir şekilde ciddi problemlere yol açacak ilaçlardan uzak durun. Yine uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu işlem genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kürtaj operasyonu cerrahi bir müdahaledir. Cerrahi bir müdahale olsa da kürtaj operasyonu kısa sürede yapılan ve kadınların rahatlıkla günlük hayatına devam etmesini sağlayan bir işlemdir. Yani kürtaj operasyon olduktan sonra günlük hayatınızı etkileyecek durumlar olmayacaktır.

Ailesinin istemediği ya da evlilik dışı hamile kalan kişiler, cerrahi operasyon olmaktan korkan kişiler ya da çevresinden duyduğu yanlış bilgiler ile kürtaj operasyonu yaptırmak istemeyen kadınlar farklı yol arayışına girerler. En sık kullandıkları yol ise düşük yaptıran ilaçlar ile gebeliğin sona erdirmeye çalışmaktır.

Bu ilaçlar rahmin içinde  gebelik kesesi görülmeden kullanılamaz.Yani ben gebeyim bu ilaçlarla düşük yapacağım denilemez.Öncelikle bu gebeliğin iç gebelik olduğunu tespit etmek gereklidir.İlaçlarla istenmeyen bir gebeliğin  sonlandırılması günler sürebilir ve bir hekim tarafından takip edilmesi gereklidir.

Düşük yaptıran ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır

Ülkemizde düşük yaptıran ilaçlar sağlık bakanlığı tarafından onaylı değildir. Sağlık bakanlığı tarafından piyasadan toplatırmış ve satışına izin verilmemektedir. Yani yasal bir durum değildir. Hiçbir uzman hekim de düşük yaptırıcı ilaçlar ile gebeliğin sonlandırılmasını önermemektedir.Ancak bu ilaçları büyük ama sakat yada ölü bebekler düşürülmesi  amacıyla kullanırlar.Fakat kadınlar hekimlerin tedavi amacıyla verdiği özellikle adet söktürücü tarzındaki ilaçları düşük yapmak için kullanmayı tercih etmektedir. Bu doğru bir yöntem değildir.Zira bu ilaç ile gebelikler sonlanmaz ancak gebeliği olmayan ve hormonal nedenlerle  günü geçen  kadınlar bu ilacı kullandıklarında söküldüm diye sevinrler.

Düşük yaptırıcı ilaçlar yasal olmadığı için ve de uzman hekimler bu ilaçları önermediği için isteseniz de doktor kontrolünde bu ilaçları kullanamazsınız. Bütün hekimler gebeliğin sonlandırılması için sizlere kürtaj yöntemini önermektedir. Siz daha kolay ve sağlıklı olduğunu düşünseniz de düşük yaptığında ilaçların riski kürtajda çok fazladır.

Düşük yaptıran ilaç isimleri

Ülkemizde sağlık bakanlığı düşük yaptıran ilaçlara izin vermediği için bu ilaçların hepsi piyasadan toplanmıştır. Yani bir eczaneye gittiğinizde düşük yaptırıcı ilaç ülkemizde bulamazsınız. Yasal bir durum olmadığı için hiçbir hekim de bu ilaçları size yazamaz.

İstenilmeyen bir gebelik durumunuz var ise gebeliğinizin onuncu haftasına kadar kürtaj operasyonu yaptırabilirsiniz. Düşük yaptırıcı ilaçlar gibi yöntemlere başvurarak hayatınızı tehlikeye atmamalısınız. Geri dönüşü olmayan problemler bu ilaçlar ile ortaya çıkmaktadır.RU 486 tablet ve cytotec tablet ismindeki bu ilaçlar ancak hekimler tarafından kullanılmalıdır.RU 486 ülkemize ithali yasak bir ilaçtır.

Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun

Kimi zaman istenilmeyen gebelik durumları ortaya çıkabilir. Yetersiz korunma yöntemleri ya da fark etmeden olan bazı durumlar ile gebelik durumu meydana gelebilir. Fakat kadınlar her zaman anne olmaya hazır olmayabilirler. Bu gibi durumlarda en doğru yöntem gebeliğin sonlandırılması olacaktır.

Gebeliğin sonlandırılması için kürtaj operasyonu yapılmaktadır. Uzman hekimlerin istenmeyen gebeliklerde önerdiği  yöntem budur. Kürtaj operasyonu cerrahi bir müdahaledir. Özel kliniklerde ya da hastanelerde uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında kürtaj operasyonu gerçekleştirilir. Gebeliğin onuncu haftasına kadar kürtaj operasyonu yapılmaktadır. 10 haftalık denilen yasal bir süre bulunmaktadır ve bu yasal süre içerisinde bu operasyon gerçekleştirilir.

Kürtaj operasyonunun cerrahi bir müdahale olmasından dolayı kimi zaman kadınlar kürtaj yerine düşük hapları ile gebeliklerini sonlandırmak istemektedirler. Ya da kimsenin duymasını istemeden hamilelik durumu yaşayan kadınlar kendi başlarına gebeliklerin de sona erdirmek için düşük kapılarını tercih etmektedirler. Düşük hapları doktorların önermediği ilaçlardır ve bu hapları kullanmak oldukça tehlikelidir.

Düşük hapı kullanmak tehlikelidir

Düşük hapları kadınlar tarafından gebeliklerin sona erdirilmesi için kullanılmaktadır. Bu hapların ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından satışı yasaklanmıştır. Çünkü düşük hapları kullanıldığında kadınlara zarar veren ilaçlardır. Sağlık bakanlığı tarafından onayı bulunmayan bu ilaçlar  eczanelerde satılmamakta hastane ve hekimlere verilmektedir. Hiçbir uzman hekim de bu ilaçların kullanımını size önermeyecektir. Fakat kadınlar düşük hapı adı altında piyasada ilaç bulamasalar da doktorların tedavi amacıyla verdiği o bir takım ilaçları düşük yapmak için kullanmaktadır. Özellikle adet söktürücü ilaçlar kullanıldığında kadınlar söküldüm diyerek sevinirler oysa gerçek gebelikte bu düşüğe neden olmaz. Fakat bu ilaçların kullanımı oldukça tehlikelidir. İlaç kullanıldıktan sonra anne karnında yaşamını yitiren bebekler annenin zehirlenerek ölümüne bile yol açmaktadır. Kimi zaman ise yoğun kanama ile gerçekleşen düşükler de kadınlar bu kanamanın önüne geçemez ve hayatları tehlikeye girer.

Düşük hapı kontrollü kullanılmalıdır

Doktorların önermediği bu ilaçların kullanımı oldukça tehlikelidir. Gebeliğin sonlandırılması için kullanılacak bu ilaçların bir takım komplikasyonları olabilir. Yani bu ilaçları kullandıktan sonra hayatınızı tehlikeye sokacak durumlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaçları hekimler ancak büyük ama ölü ve sakat bebeklerin düşürülmesi amacıyla kullanmaktadır.

Kürtaj Hapı Sakın Kullanmayın

Kürtaj kelime olarak kazıma anlamı taşımaktadır ve dilimize başka bir dilden gelmiş olan bu kelimeden yapılan işlem ile beraber anne karnındaki dokularının kazınması gerçekleştirilmektedir. Kürtaj operasyonu gebeliklerin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. İstenilmeyen gebelik durumunda ya da annenin hayatını tehlikeye atan bir gebeliğin sonlandırılması için kürtaj yapılmaktadır.

Kadınlar hamile kaldığında kimi zaman bu hamilelik durumuna hazır olmayabilirler. Ya da evli olmadan hamile kalan kadınlar toplum baskısından dolayı bu duruma kimseye söylemeden kendi yöntemleri ile gebeliklerin de son vermeye çalışabilirler. Kürtaj hapı bu durumlarda kişiler tarafından kullanılmak istenen bir haptır.

Kürtaj hapı kullanmak tehlikelidir

Kadınlar kürtaj olmak istemediklerinde kürtaj hapı ile beraber düşük yapmak yani gebeliklerini sona erdirmek isterler. Kürtaj hapları ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından onay verilmeyen haplardır. Bu hapı içildikten sonra rahim kaslarında kasılma ve gevşeme hareketleri başlar. Bu hareketlerle beraber anne rahminde bulunan bebek rahimden dışarı doğru kayarak rahimden ayrılır. Böylelikle gebelikte sona ermiş olur. Fakat kürtaj hapları son derece tehlikeli olan ilaçlardır. Bu durum anlatıldığı gibi kolay gerçekleşmeyebilir. Saatler süren sancılar ve yoğun kanamalar annenin hayatını tehlikeye atabilir. Hiçbir uzman hekim kürtaj haplarının kullanımını önermemektedir. Kürtaj haplarının da düşük dışında yan etkileri bulunmaktadır ve bu haplar kullanan kişilere zarar vermektedir.

Kürtaj hapı kullanmak ölüm getirir

Kürtaj haplarının satışı ve kullanımı ülkemizde yasaklanmıştır. Fakat kadınlar hekimlerin tedavi amacı ile verdiği adet söktürücü ilaçları düşük yapmak için kullanmayı tercih etmektedir. Kürtaj olmak istemeyen kadınlar bu gibi yollara başvururken bu durumların ölüm getirdiğini unutmamalıdırlar.

Kürtaj hapı kullanarak gebeliğin sona erdirmek isteyen ve bu işlemler sonucunda hayatını kaybeden kadın sayısı son derece fazladır. Sizler de gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren gebeliğinizi sonlandırmak isteseniz de bu durumu hekiminiz ile konuşmanız en doğrusu olacaktır. Hayatınızı tehlikeye atacak olan kürtaj hapı gibi yöntemlerden uzak durmalısınız. Sağlığınızı kaybetmeden en makul şekilde gebeliğinizde sonlandırmak istiyorsanız kürtaj operasyonu en doğru olan yöntem olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı