GebelikGebelikte Karşılaşılan SorunlarKadın SağlığıKısırlıkRizikolu Gebelik Takibi

Düşüğün En Sık Görülen Nedenleri

Kadınlar dünyaya yeni bir hayat getirme kabiliyetine sahip olmakla birlikte, bir şeylerin yanlış gittiğine dair beklenmedik bir risk her zaman vardır.

Gebelikte en kötü durumlardan biri de fetusun 20 haftalık olmadan düşmesidir. Düşüklerin %80’den fazlasının gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıktığı ve aileleri duygusal olarak yıprattığı bir gerçektir. Düşük nedenleri arasında en fazla, uterin anormallikleri, enfeksiyon, şeker hastalığı gibi tıbbi durumlar vardır.

Düşük riskine neden olan birkaç risk faktörü vardır. Onlardan bazıları şunlardır;

Rh faktörü: Bu tip düşükler annenin kan grubunun Rh negatif ve fetus kan grubunun Rh pozitif olması nedeniyle ortaya çıkar. Dolayısıyla, anne ile fetüs arasında Rh grubunda bir fark olduğu zaman, annenin vücudu fetüsü yabancı bir madde olarak tanır ve düşük yapmasına neden olabilir.

Uygun olmayan implantasyon: Doğru yere bağlanamayan döllenmiş yumurta veya yumurtanın yanlış implantasyonu düşükte önemli nedenlerden biridir. Gebeliğin devam etmesi için döllenmiş yumurtanın annenin uterus boşluğuna yerleşmesi gerekir. Ektopik gebeliklerde döllenmiş yumurta uterus boşluğunun dışına yerleşir ve düşüğe neden olur.

Travma ve Yaralanmalar: Gebelik sırasında karın bölgesine darbe gelmesi düşük nedenlerinden biridir.

Genetik Bozukluk: Kromozomal anormallik nedeniyle düşük oluşabilmektedir.

Yaş: Yaş, düşüklerin oluşumuna katkıda bulunan önemli bir faktördür. Düşük riski, 35-45 yaşlarındaki kadınlarda %20 -%35’tir. 45 yaşında hamile kalan bir kadınların %50’sinin düşük yapma ihtimali bulunmaktadır.

Diğer nedenler: Radyasyona maruz kalma, kötü beslenme, sigara kullanımı veya yüksek kafein alımı, düşüklerin bilinmeyen nedenlerinden bazılarıdır.

Gebelikte Düşüklerin Psikolojik Etkileri

Bebek bekleyen bir anne düşük gerçekleştiğinde psikolojik olarak savunmasızlaşır ve üzüntü duyar. Planlanan bir gebelik söz konusuysa anne adayı depresyona girebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı