Kürtaj

Dünyada Kürtaj

Şu soru aklınıza gelebilir, “Başka Bir Ülkede Yaşıyor olsaydım kaç haftaya kadar gebeliğimi yasal olarak sonlandırırdım.”

Avusturya: 12 hafta, Belçika: 12 hafta, Fransa: 12 hafta, Almanya: 12 hafta, İtalya: 12 hafta, Hollanda: 13 hafta, Portekiz: 16 hafta, İspanya: 22 hafta, İngiltere: 24 hafta ve Yunanistan: 12 haftaya kadar serbest olarak kürtaj yapılabilmektedir.

Bazı ülkelerde oldukça ileri gebelik haftalarına kadar kürtaja müsade edildiği görülmektedir. Hatta ceninin yaşama sınırına ramak kalmışken, 22. Haftaya kadar kürtajın yasal olduğu ülkelere ne demeli. Bu konuda uzun yıllardır kürtaj yapan bir hekim olarak taraf olmaktan öte bu konuda yeterince deneyimi ve tecrübesi olan bir hekim alarak yaşadığım hasta örnekleri yasa yapıcı grup içinde  benim gibi bir hekimin olmadığı düşüncesini ortaya koyuyor.

Örneğin, diyelim bir genç kızımızın  adetleri gecikmeli, gebe olabileceği aklına bile gelmiyor, gerçek anlamda seks yapmamış, gelip geçici kısa süreli bir ilişki yaşamış. Bir gün bulantısı oluyor geçmişi düşündüğünde “acaba önüme spermmi akmıştı, gebe olabilir miyim?” diye aklından geçiyor. Bir büyüğüne zorlukla anlatış ve kandan idrar testi için, sıkıla sıkıla doktora gidiş. Sonuç, gebelik 16. Hafta olmuş, başı önünde bir açmazda, yasa ne diyor, 10 hafta eee ne yapacağız?

Kızımımız 13 yaşında gösterişli bir genç kız , ailenin ilk çocuğu, enişte ders çalıştırıken kızı zorluyor. Bir dönem sonra ilişkiler yaşanıyor. Annede 1 ay evvel ilk adetinin gören kızına devamlı soruyor yeniden kanama oldu mu diye? Adet olmuyor, eniştesi oldurmuyor. Kızımın karnı büyüyor. Anne 6 aydır adet görmüyor diye hekime getiriyor, 21 haftalık gebelik olduğu ortaya çıkıyor.

Kızımız 16 yaşında, bilmediği ilk flörtünü yaşıyor. Arkadaşı 20 yaşında merak etme canını yakmıyacağım içeriye boşalmıyacağım diyor. Kız bilmiyor, içine boşalmak nedir, canını yakmak nedir. Aylar sonra doktora gittiğinde can yanmanın ne olduğunu öğreniyor ve 17 haftalık gebeliği var.

Bir sürü örnek var o zaman bu dönem 10. Hafta az bir süre hem karar vermek için hemde örneklerdeki kızlarımızın canlarını yakmamak için çok kısa bir süre. Yani 6 hafta gününüz geçtiğinde sadece 6 hafta var karar vermek ve farkında olmak için. Yasal süreyi geçtiğimizde  yasal olmayan yollarda başka canlarda yanıyor. Bize gelen hastaların nerdeyse % 80 tek başına geliyor. Kürtaj tamamen psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan da kadının üzerine yıkılmış durumda.

Ve evet.. Kürtaj Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da tartışmalı bir konu. Birçok hükümet, hamile kadınların hakları ve doğmamış çocuk  hakları arasında bir denge kurmak için mücadele ediyor.  Araştırma yaptığımız  30 ülkede gösterilen kürtaj uygulamalarının ve Kürtaj yasalarının  aşağıdaki özet bir özetini çıkarttık.

Kuzey Amerika

Kanada

1988 yılından bu yana, Kanada Yüksek Mahkemesi mevcut kürtaj kısıtlamalarının  anayasaya aykırı olduğuna karar vermiş ve  kürtaj hamileliğin herhangi bir aşamasında yasal olmuştur.

Meksika

Meksika’da kürtaj izni eyaletten eyalete değişir. Örneğin, bazı eyaletlerde fetal anomali içeren gebeliklerde veya tecavüz vakaları, sadece annenin hayatı veya beden sağlığının tehlikede  olduğu durumlarda kürtaj yapılıyor. Nisan 2007’de,Mexico City, gebeliğin ilk 12 haftasında (ilk trimester) içinde kürtajı yasallaştıran ilk belediye oldu.

Latin Amerika

Brezilya

Kürtaj yalnızca tecavüz veya ensest durumlarda veya annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda yasaldır. Federal yönetmeliğe göre, hastaneler gebeliği sonlandırılmadan yani kürtaj yapmadan önce tecavüz veya ensest sonucu olduğuna dair  resmi bir karar istemelidirler. Bunun sonucundan Brezilya’da birçok kadın yasadışı düşük yapmak için Cytotec vb.. ilaçlar kullanıyor ve maalesef 200.000‘den fazla Brezilyalı kadın bu  düşüklerin bir sonucu olarak her yıl hastanelik oluyor.

Şili

1967 yılından beri, annenin hayatını kurtarmak için gerekli olduğu durumlarda  kürtaj yasal.  Onun dışındaki her durumda kürtaj yasadışıdır. Şili de  kadın doğum hapı satış yaşı  yaşları 14 ve üstüdür.

Kolombiya

Kolombiyada 2006 Mayıs ayında kürtajın  her koşulda yasadışı olduğuna kararı  verildi. Bu durum kürtaj yanlılarının  güçlü protestoların hedefi olmasına rağmen ama geçerli olmaya devam etmektedir. 25 Ağustos 2006’da ilk yasal kürtaj; üvey babası tarafından tecavüze uğrayan, 11 yaşındaki kız üzerinde yapıldı. Kolombiya’da her yıl, 300.000 ‘den fazla yasadışı kürtaj  anne ölümlerine neden olmaktadır. Kürtaj Kolombiya’nın en yüksek mahkeme kararıyla tecavüz veya ensest vakalarında, anne hayatını veya beden sağlığının tehlikede olduğu durumlarda yapılabilir.

El Salvador

Kürtaj doktorların  tıbben gerekli olduğunu düşündüğü durumlarda dahil her durumda El Salvador’da yasaktır. Ayrıca, Hükümetin bu konuda ciddi yasal yaptırımları vardır.

Nikaragua

2006 Ekim ayından beri  Nikaragua Ulusal Meclisinin kararı ile tüm koşullarda kürtaj yasaktır. Kürtaj sadece üç doktor annenin hayatı tehlikede olduğunu kabul ettiği tecavüz veya olgudan durumlarda yasaldır. Sağlık uzmanları Nikaragua yasadışı kürtaj sayısı yılda 30.000 ‘den fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Batı Avrupa

Almanya

Almanya’da kürtaja belirli şartlar altında izin verilmektedir:

  • Tıbbi nedenlerden dolayı ve zaman sınırlaması olmadan.
  • Kriminal sebeplerden (bir ırza tecavüz olayından sonra) hamileliğin ilk 12 haftası içinde
  • Özel/sosyal nedenlerden dolayı hamileliğin ilk 12 haftası içinde ve hamile kadının kendi isteğiyle ve doktora özel bir danışma merkezinden belge getirilirse (Hamilelik-Uyuşmazlık-Danışması)

Hamile bir kadının herhangi bir kişi tarafından kürtaj yapmaya zorlanması veya bu konuda karar verirken baskı altına alması yasalarla yasaklanmıştır

İngiltere

İngilterede’de Kürtaj  Gebeliğin ilk 24 haftası içinde, şu nedenlerle yapılabilir:, annenin hayatını kurtarmak için onun fiziksel veya zihinsel sağlığını korumak için, fetal anomali, ya da sosyal veya ekonomik nedenlerle . Anne sağlığının tehlikede olduğu durumlarda zaman sınırı yoktur. Her yıl yaklaşık 200.000 kürtajın  İngiltere’de gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir.

Yunanistan

1986 yılından beri, kürtaj hamileliğin ilk 12 haftasında Yunanistan’da serbestçe yapılabilmektedir. Tecavüz veya ensest içeren durumlarda, prosedür hamileliğin 19. haftasına kadar yasaldır. Düşükler de fetal anomali olgularında gebeliğin 24. haftasına kadar elde edilebilir. Liberal kürtaj yasalarına rağmen, kürtaj hizmetlerin reklam yasaktır.

İrlanda

1861 Kişi Yasasına göre (başlangıçta İngiltere tarafından çıkarılan ancak parçaları İrlanda’da halen aktif olan)  tüm koşullarda kürtaj yasaktır. Daha sonra mahkeme kararları annenin hayatını kurtarmak için bir istisna oluşturmuştur. Uzmanlara göre, her yıl 7.000 ‘den fazla İrlandalı kadın kürtaj  için İngiltere’ye seyahat ediyor.

İspanya

İspanya’da kürtaj yasası annenin hayatı veya beden veya ruh sağlığının tehlikede olduğu durumlarda gebelik sırasında herhangi bir noktada serbesttir. Kürtaj da tecavüz vakaları ve gebeliğin  12. haftası içinde fetal bozukluğu olan vakalarda  izin verilir.İspanya’da 2006 yılında, yaklaşık 100.000 düşük bildirilmiştir.

İsveç

1974 yılından bu yana, kürtaj hamileliğin ilk 18 hafta içinde her koşulda İsveç’te yasal olmuştur. Bu noktadan sonra,  anne hayat veya beden sağlığını kurtarmak için sadece izin verilir, ya da onayı Sağlık ve Refah Ulusal Kurulu tarafından kabul edildiği takdirde. Bugüne kadar, kürtaj İsveç’te siyasi açıdan tartışmalı bir konu olmamıştır.

Doğu Avrupa

Letonya

1955 yılında, Letonya Sovyetler Birliği’nin parçası iken, kürtaj hamileliğin ilk üç ayında serbestçe yapılabiliyordu.  1982 yılında, bu hamileliğin ilk 28 hafta içinde yasallaştı. Beş yıl sonra, ilk 28 hafta içindeki kürtajlar da  anne ve  kocasının hapis veya boşanma veya tecavüz hapis dahil olmak üzere bazı tıp dışı nedenlerle yapılan kürtaj da yasal oldu. 1987  yılındaki Yasaya göre, diğer durumlarda kürtaj cezalandırılır.

Polonya

Polonya’da 1993 yılında kabul edilen bir yasaya göre, kürtaj hayat veya beden sağlığının tehdit eden durumlarda anneyi korumak için gebelik boyunca  yasaldır. Gebeliğin ilk 12 haftasında, kürtaja  tecavüz, ensest veya fetal anomali durumlarda izin verilir.

Rusya

Kürtaj, anne ya da ağır fetal anomali yaşam ve sağlık için bir risk içeren durumlarda gebelik sırasında gebeliğin ilk 12 haftasının  yanı sıra herhangi bir noktada da  serbestçe yapılabilir. 2003 yılından bu yana, kürtaj da hapis, tecavüz, ya da eş sakatlık ya da ölüm de dahil olmak üzere belirli sosyal alanları kapsayacak şekilde gebeliğin 12. ve 22. haftaları arasında yapılabilir.

Slovenya

Slovenya’da  kürtaj gebeliğin ilk  10 haftası boyunca yapılabilir. Bunun dışında Kürtaj  annenin hayatı ya da şiddetli fetal anomaliler dahil olduğu durumlarda yapılabilir. Kürtaj Slovenya’nın sağlık sistemi kapsamında ücretsizdir.

Afrika

Nijerya

Kürtaj, sadece annenin hayatı korumak için yasaldır.  2008 yılında Kadın Hastalıkları ve Nijerya Obstetrik Derneği Nijerya’da anne ölümlerinin % 11’ine  güvensiz düşüklerin neden olduğunu bildirdi.

Senegal

Annenin hayatını kurtarmak  haricindeki tüm durumlarda  1810 ceza kanununa göre Senegalda kürtaj yasadışıdır.  Kürtaj hak kazanmak isteyen bir kadın için  iki hekimin, kadının  hayatının tehlikede olduğunu bildirmeleri gerekmektedir.

Güney Afrika

Gebelik tecavüz ya da ensest sonucu olmuşsa yada gebelik annenin sosyal ya da ekonomik durumuna zarar veriyorsa ve  annenin fiziksel veya ruhsal sağlığı risk altında ise 1996 yılından bu yana, kürtaj hamileliğin ilk üç ayı  içinde Güney Afrika’da yasaldır.

Zimbabve

Ülkenin kürtaj yasası gebelikte  fetusun fiziksel veya zihinsel kusurları olduğu durumlarda ve  tecavüz veya ensest gibi “yasadışı ilişki” sonucu olduğunda, annenin fiziksel sağlığı risk altında olduğu zaman izin vermektedir.

Orta Doğu

Tunus

Diğer Müslüman ülkelerle karşılaştırıldığında, Tunus’un çok liberal kürtaj politikaları vardır. Kürtaj, ilk trimesterde ve 12 hafta içinde annenin fiziksel veya ruhsal sağlık riski olduğu ve fetal anomali olgularında mevcuttur, ancak daha geleneksel toplumlarda, doktorlar, tabu kabul edilen durumlarda kürtaj gerçekleştirmek için daha az istekli olabilir evlilik dışı ilişkiler veya evlilik öncesi seks kaynaklanan gebelik gibi. Sonuç olarak, kadınlar sık ​​sık yasadışı kürtaj için başvurmaktadır.

Mısır

1937’den beri her koşulda kürtaj yasaktır.

İran

Kürtaj 1979 İslam Devrimi’nden bu yana İran’da yasadışı olmuştur.

İsrail

1977’de yapılan bir kanun annenin hayatını kurtarmak için ya da onu ruhsal veya fiziksel sağlığı korumak için İsrail’de  kürtajı yasal yaptı. Abortus da kolza, ensest veya fetal yetmezliği gibi zorlu sosyal koşullar geniş bir yelpazede yer aldığı durumlarda  izin verilir. 1979 yılında, bu toplumsal koşullarda kürtaj için açık bir sebep olarak kaldırılmıştır, ama yasalar çerçevesinde hoşgörü hala vardır. Örneğin, evli olmanın ya da 17 yaşın altında veya 40 yaşın üzerinde olmak kürtaj izin verilen sosyal bir durum oluşturmaktadır. Tüm kürtajların bir sosyal hizmet uzmanı ve iki hekim oluşan tıbbi bir komite tarafından yetkilendirilmesi gerekir.

Türkiye

Türkiye’deki mevcut Kürtaj yasasında, Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı taktirde istek üzerine rahim tahliye edilir. Gebelik süresi, on haftadan fazla ise rahim ancak gebelik annenin hayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadın hastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanan gerekçeli raporları ile tahliye edilir. Ancak gündemde olan yeni bir yasa ile kürtajın yasaklanması istenmektedir.

Asya

Çin

Kürtaj Çin’de neredeyse serbestçe yapılabilmektedir. Cinsiyet tercihli kürtaj yasak olmasına rağmen, eleştirmenler Çin’in tek çocuk başına aile politikası bir oğlu olan çiftler üzerinde kasıtlı olarak dişi fetuslarda yaygın kürtajı  teşvik ettiğini söylüyor. Bugün Çin’de  doğan her 100 kız çocuğuna karşın  120 erkek öğrenci bulunmaktadır. İnsan hakları grupları uzun nüfus artışının kontrol aracı olarak zorunlu kürtaj için  Çin hükümetini suçluyorlar.

Hindistan

Kürtaj tecavüz veya fetal anomali durumlarında, ya da sosyal veya ekonomik nedenlerle, annenin hayatı veya beden veya ruh sağlığının tehlikede olduğu durumlarda, gebeliğin ilk 20 haftasında Hindistan’da yapılabilmektedir. Ancak, hamileliğin 12. ve 20. haftaları arasında kürtaj hakkı elde etmek için, iki tıp doktorundan onay almalısınız. 1994 yılında, Dişi fetusun cinsiyet tercihli kürtajı ile mücadele etmek için, Hint hükümeti çocuğun cinsiyet ortaya çıkarmak için prenatal test kullanmanı yasakladı. Ama böyle kürtajlar hala yaygın olarak uygulanıyor ve nadiren dava açılıyor.

Japonya

Japonya’da 1996 yılından beri, annenin hayatını kurtarmak için kendi fiziksel sağlığını korumak için gebeliğin ilk 24 haftası içinde kürtaj yasaldır. Ayrıca  Kürtaj da tecavüz vakaları ve ekonomik ya da sosyal sebeplerden dolayı izin verilir.

Filipinler

Kürtaj i1930 yılından bu yana Filipinler’de yasadışı olmuştur. Annenin hayatının tehlikede olduğu zaman kürtaj için  tıp profesyonellerinden oluşan bir yönetim kurulunun onayı olursa kürtaj yapılabilir.

Sonuç,

Evrensel olarak, annenin yaşama hakkı derken bir bebeğe bakacak gücü ve zamanı yoksa  gebeliğini sonlandırma hakkı verilmeli ve bunun içinde bir zaman tanınmalıdır. Bu süre, bizde olduğu gibi 6 hafta değil –adet dönemimde bir gün geçiktiğinde kadın dört haftalık hamile demektir, ülkemizde ki 10 haftalık kürtaj sınırı için, kadın hamile kaldığını öğrendiğinde düşünmek için sadece 6 haftası kalmaktadır. Bu süre daha uzun bir sürü olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı