DoğumGebelik ve Gebelik Takibi Kitabı

Doğumun Evreleri, Doğumun Takibi ve Anneye Yardım

Doğrumun Evreleri

Doğum süresi ilk doğumlarda bebeğin kilosuna bağlı olarak sonraki doğumlardan daha uzundur. Doğum doktor veya eğitilmiş doğum personeli tarafından muayene ile takip edilebilen aşamalara ayrılır. Bu 3 devre şöyle özetlenebilir;

1.Devre

  • Rahim ağzının açılması dönemidir maksimum 12 saat sürer

Doğumun başlangıcı işaretleri olan;

  • Su gelmesi
  • Kanama olması
  • Nişan denilen kanlı sümüksü maddenin en gelmesi ile başlar açılmanın tam olması ile sonuçlanan dönemdir ilk tonlarda 16 saat sonraki doğumlarda 8-12 saat kadar sürer.

2. Devre

Doğumun gerçekleştiği çocuğun çıktığı devredir ilk doğumlarda ortalama 2, sonraki doğumlarda yarım saat kadar sürer.

Epizotomi

Normal doğum sırasında bebeğin doğumunu kolaylaştırmak amacıyla annenin perinesinde vajinal dokuyu da içine alacak şekilde lokal anestezi sonrası yapılan kesiye verilen isimdir. Son zamanlarda bazı yayınlarda epizyotominin annenin dokularını korumaktan çok zedelediği şeklinde görüşler ağırlık kazanmaya başlamıştır. Bu yüzden gerçekten çocukta sıkıntı varsa ve 2. dönemin uzaması bu açıdan tehlikeli ise epizyotomi yapılması görüşü yaygınlaşmaktadır. Özellikle orta hat boyunca yapılan (median) epizyotomide anüs kasları zarar görebilmekte ve ileride gaz ve gaita kaçırma ortaya çıkabilmektedir.

  • Bebeğin tehlikesiz ve hızla doğmasını sağlamak amacıyla her normal doğumda mutlak yapılması gerekir.
  • Doğum yolundaki yumuşak dokuların başın baskısı ile zedelenmesini önlemek için;
  • Bebeğin uzun süre pelvis çıkımında kalması
  • Yırtık ihtimalinin belirmesi durumunda yaranın muntazam ve sınırlı olmasını sağlamak için
  • fetal stresin artması
  • doğum sonrası gevşemiş dokularda genişlemeler ve sarkmaların artışına mani olmak amacıyla

Epizotomi kararı her şeyden evvel doğumu yaptıran hekimle ilgili olmasına karşın yukarıdaki sayılan endikasyonlar, ve ve de rutin yapılmasında fayda vardır.

Epizotomi önde gelen bebek kısmının perineyi itmeye başlamasından sonra yapılması gereksiz kan kaybını önler. Uygulama sırasında lokal anestezi çoğunlukla yeterlidir. Ama işlem sırasında rectum, anal kanaldaki yaralanmalar mevcut ise genel anestezi uygulaması daha doğrudur. Epizyotomi placentanın çıkmasından sonra dikilirse de pratikte yoğun çalışan doğumhanelerde placenta çıkmadan dikiş atılmaya başlanabilir. Böylece kesi yerinden kanama miktarı da azaltılmış olmaktadır. Dikiş atılırken plasentanın ayrıldığını gösteren bir kanama olursa plasenta çıkarılıp dikiş sonra tamamlanır.

Dikiş sonrası dış genital organlar (perine) temiz tutulması dışında özel bir önleme gerek yoktur. Hasta erken ayağa kaldırılır ve 5. Günde defekasyona çıkması için laksatif verilmesinde fayda vardır.

3.DEVRE:

Bebeğin eşinin (plansenta) ayrıldığı dönem olup ortalama 15-20 dakika sürer. 1. Saati aşmamalıdır. Bebek doğduktan sonra rahim kasılmalara devam eder, plasenta bu kasılmalarla küçülmeye ayak uyduramaz, yer yer ayrılmalar başlar, bir miktar kanar ve bu kanamaların da etkisiyle dışarı atılır. Bunu takiben rahim, içi boşaltıldığından hızla kasılıp küçülerek kanamanın en az düzeyde olması sağlanır.

DOĞUMUN TAKİBİ ve ANNEYE YARDIM

Doğum şekli, doğum öncesi muayene ve kontroller sırasında ortaya çıkan bulguların ışığında belirlenir. Tüm dünyada, halen ev doğumları yapılmakta olup tehlikeli doğumlara aday olan gebeler doğum öncesi seçilmeli ve gerekli yardımın yapılabileceği tam donanımlı hastanelere sevk edilmelidir. Doğum sırasında, önceden tanımlanamayan, ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan pek çok sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunların birçoğu ciddi yaşamsal sıkıntılara neden olabilecek türdendir.

Bu yüzden doğum yapacak anne adayı bu olası sorunlar hakkında bilgilendirilerek doğum yapacağı yeri kendisinin seçmesi sağlanmalıdır. Bazı anne adaylarında doğum şekli bebek veya anneye ait nedenlerle sezaryen olacaktır. Halen dünyada ve ülkemizde (annenin isteği ile yapılan sezaryenler dışında) gebelerin yaklaşık %20’si sezaryen ile doğum yapmaktadırlar. Eğer anne kendi isteği ile sezaryen olmak istiyorsa her iki doğum şeklinin fayda ve zararları hakkında bilgilendirilmeli ve doktor diğer faktörler (zaman, para vb.) nedeniyle hastayı yönlendirmemelidir.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı