DoğumGebelikKadın SağlığıLohusalık

Doğumun Ardından Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Bir çocuğa sahip olmak, hayatınızı tamamen değiştirir, vücudunuzun çalışma şekli de dahil olmak üzere. Büyümüş veya sarkan göğüsler, daha geniş kalçalar ve ruhsal değişimler gibi fiziksel ve psikolojik değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Vücudun hormonal kimyası doğumdan sonra dalgalanabilir, çünkü yeni bir denge geliştirmeye ve sürdürmeye çalışır. Bu, bir dizi semptomlara sebep olabilir; bunlardan biri de düzensiz adet dönemlerdir.

Doğal olarak gebelik hormon düzeylerini değiştirir. Doğum yaptıktan sonra, vücudunuzun hormon seviyelerini önceki haline geri döndürmesi gerekir ve bu geçiş biraz zaman alabilir. Bunun yan etkilerinden biri de adet dönemlerinin düzensiz olması veya gecikmesi olarak adlandırılabilir. Doğum yaptıktan sonra emziriyorsanız, adet dönemleri düzensiz olmaya devam edebilir. Unutulmamalıdır ki adet olmadığınız yumurtlamadığınız anlamına gelmez . Hala hamile kalabilirsiniz. Bu nedenle cinsel yönden aktifseniz prezervatif veya diğer korunma yöntemlerini kullanmayı unutmayın.

Adet döneminiz doğumdan sonra yeniden başladığında, eskiden alıştığınızdan daha ağır, daha açık, daha uzun veya daha kısa olabilir. Bu oldukça yaygındır. Bununla birlikte, sıkıntı çekmeniz ve adet döneminizi önceden bilmediğiniz için planlama yapamamanız da mümkündür. Düzensiz adet dönemlerini biraz olsun düzenlemek için şu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Dengeli bir diyet – Hormon düzeylerini normale döndürmek adet döneminin de geri dönüşünü teşvik eder. Dengeli bir diyet meyve, sebze, kepekli tahıl ve bol miktarda suyun yanı sıra düzenli egzersiz eşliğinde vücudunuzu dengeli hormon seviyelerine getirmek için şaşırtıcı derecede etkili olabilir.

Doğum kontrol haplarını kullanmayın – Çünkü hormonal bir tedavidir ve hormonlarınız zaten gebelikten etkilenmiştir, doğum kontrol haplarını koruma yöntemi olarak kullanmanız önerilmez. Cinsel yönden aktifseniz şu prezervatif veya diğer hormonal olmayan yöntemleri kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı