DoğumGebelikLohusalık

Doğum Sonrasında Yapılması Gereken Önemli Şeyler

Gebelik ve ardından gelen doğum sürecini atlatan anne adayları doğumdan sonraki dönemde çoğu zaman kendilerini unutuyor ve ihmal ediyorlar.

Çok güzel bir sürecin meyvesi olan bebekleriyle ilgilenen anneler güzel duygular yaşasalar da doğum sonrasında depresyon, fiziksel yorgunluk ve bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Doğum süreci oldukça zorlu olsa da doğumdan sonraki süreç de anneler için zorlu bir yolculuk. Bu dönemde yeni annelerin sevdiklerinden ve ailelerinden destek almaları çok önemli. Ancak bunun da ötesinde annelerin doğum sonrası asla atlamaması gereken bazı önemli durumlar da bulunmaktadır. İşte onlar;

Sağlıklı Beslenme – Yeni anne olmuş kadınlar bebeklerinin heyecanı ile çoğu aman yemek yemeyi bile unutmakta tek bir öğünle günü geçiştirmektedir. Ancak bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için anne sütünün de sağlıklı olması gerekmektedir. Bu da annenin sağlıklı ve günde en az 3 öğün beslenmesiyle gerçekleşir. Doğum sonrasında beslenme asla atlanmamalıdır. Annenin işini kolaylaştırmak adına önceden yemek hazırlanarak buzdolabında saklanabilir. Böylelikle bebeğinden kalan zamanda anne yemek hazırlamakla uğraşmamış olur.

Kendine Zaman Ayırma – Artık bir annesiniz ve sorumluluklarınız var, ancak bu kendinizden tamamen feragat ettiğiniz anlamına gelmemektedir. Bebeğinizin uyuduğu ya da ailenizin bebeğinizle ilgilendiği zamanlarda kendinize vakit ayırmanız ruhsal sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu sürede uzun bir duş alabilir, kitap okuyabilir, uyuyabilir veya dışarıda biraz vakit geçirebilirsiniz.

Dinlenme – Tüm gününüz bebeğinizle ilgilenmekle geçiyor ve çoğu zaman gece uykunuzdan birkaç kere kalmanız gerekiyor. Tüm bunların yorgunluğa ve beraberinde enerjisiz hissetmenize neden olması normaldir. Ancak eşinizden veya ailenizden yardım isteyerek biraz dinlenmeniz de gereklidir. Dinlenme süresinde uyumak veya biraz uzanmak bile size iyi gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı