Gebelik

Doğum Sonrası Hamile Kalmamak İçin Korunma Yöntemleri

Elbette, bir anne olmak oldukça şaşırtıcı. Ancak muhtemelen çok yakında tekrar hamile kalmaya hazır değilsiniz! Bu doğum sonrası doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Çünkü unutmamalısınız ki doğum sonrası adet döneminiz başlamasa bile korunmazsanız yeniden hamile kalabilirsiniz. Eğer siz hazır olmadan önce yeniden hamile kalırsanız bu türlü zorlukları da beraberinde getirecektir.

Hap

Yumurtlamayı durdurmak için kullanan doğum kontrol hapı, genelde doğum sonrası altı haftalık periyotta kullanılabilir. Doğru alındığında yüzde 99 etkili olarak kabul edilir. Emziriyorsanız, süt veriminizi etkilemeyecek bir hap önerilmelidir. Ancak yine de doğum kontrol hapı emziren anneler için çok da iyi değildir. Bunun yerine başka yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Doğum kontrol haplarının sütü azalttığını unutmayınız.

Emzirmeniz yeniden hamile kalma şansınızı düşürse de bu tam bir koruma değildir. Bu nedenle bu konuyu önemsemelisiniz.

Rahim İçi Spiral

Rahim içine yerleştirilen spiral plastik bir yapıya sahiptir ve rahim içine sığacak büyüklükte tasarlanmıştır. T şeklindeki bu aletin etrafında bakır bir tel sarılıdır. Spiral iyi bir korunma yöntemidir. Ancak vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanırsa enfeksiyona neden olabilir. Rahim içi spiral takıldıktan sonra etkisini gösterir ve çıkarıldığı anda koruma görevini yitirir.

Prezervatif

Prezervatifler, düzgün bir şekilde kullanıldığında  hamileliği önlemede yüzde 98’e kadar etkili. İlaçlar, cihazlar veya enjeksiyon fikrine sıcak bakmıyorsanız veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kendinizi korumak istiyorsanız, prezervatifler sizin için iyi bir yöntem olabilir.

Vajinal halka

Vajinal halka, ayda bir kez vajinanıza yerleştirilen plastik bir halkadır. Hap ile benzer şekilde, yumurtlamayı bastıran ve doğru kullanıldığında gebeliği önlemede yüzde 99’a kadar etkili olan hormonları sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı