DoğumGebelik

Doğum Sonrası Depresyonu Yenmek

Doğum Sonrası Depresyonu Yenmek

Bir bebeğe sahip olmak stresli bir şeydir. Ne kadar zor şeylerin üstesinden geldiğiniz veya çocuğunuzu ne kadar sevdiğinizin önemi yoktur.

Uyku yoksunluğu, yeni sorumluluklar ve kendiniz için zaman ayıramama gibi durumlar düşünüldüğünde, bir sürü yeni annenin duygusal bir sarsıntı içinde olduklarını hissetmeleri hiç de şaşırtıcı değil. Doğum sonrasında kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir, ancak semptomlarınız birkaç hafta sonra kaybolmazsa veya daha da kötüleşirse, doğum sonrası depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

Kadınların çoğunluğu doğumdan hemen sonra duygu karmaşası yaşarlar. Bu, doğumdan sonraki stres, uyku yoksunluğu ve yorgunluk sonrasında hormonların ani değişimiyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle, doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde başlayacak olan bu duygu karmaşası 2 hafta içinde normale dönecektir.

Duygu karmaşasından farklı olarak, doğum sonrası depresyon daha ciddi bir sorundur. Göz  ardı etmemelisiniz. Doğum sonrası depresyonda belirtiler daha şiddetli ve daha uzun sürelidir.

Bebeğiniz uyuduğu bile, endişeleriniz kontrolden çıkararak uyumanızı engelliyor olabilir.

Suçluluk duygusu veya değersizlik duygusunu ezici bulabilir ya da ölüme dair düşünceler ortaya çıkabilir.

Bunların hepsi doğum sonrası depresyon için kırmızı bayraklardır.

Doğum sonrası depresyonu yenmek için tek başınıza mücadele etmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. İşte doğumun ardından depresyonu yenmek için birkaç ipucu;

Bebeğinizle güvenli bir bağ oluşturun: Bu anne olduğunuz için mutlu olmanızı ve bebeğinizle aranızdaki bağdan yararlanarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Başkalarına yardım ve destek için yaslanın: Her şeyi tek başınıza yapmanıza gerek yok. Başkalarından yardım istemekten çekinmeyin ve dinlenmek için fırsatlar yaratın.

Kendinize iyi bakın: Beslenmeniz ve duygusal düşünceleriniz sağlıklı olsun.

Eşinizle olan ilişkiniz için zaman ayırın: Eşinizi ne kadar sevdiğinizi hatırlayın ve ona zaman ayırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı