DoğumKadın Sağlığı

Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Gebelik kadınlar için sadece fiziksel değişikliklerden meydana gelmez. Aynı zamanda psikolojik ve duygusal değişiklikler de buna eklenerek anne adayının kimi zaman bazı sorunlar yaşamasına neden olur. Hamileyken her gün meydana gelen pek çok fizyolojik, yapısal ve psikolojik değişiklik vardır ve buna eşlik eden ağrı, kilo artışı ve hormonal değişiklikler de bulunur. Doğum öncesi masaj terapisi, tüm bu ağrıların yanı sıra anne adayını doğuma hazırlamak için de iyi bir yoldur.

İşte doğum öncesi masajın anne adayında neden olacağı faydalardan bazıları;

Masaj oksijeni ve besin maddelerini hücrelere daha iyi taşımaya yardımcı olan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu, bebeğinize daha iyi beslenme avantajı ve oksijen kaynağı sağlar. Dolaşımı arttırmak, varikoz oluşumundaki değişiklikleri azaltmaya da yardımcı olur.

Düzenli yapılan gebelik masajı, solunum kabiliyetini arttırmaya ve bebeğinize daha fazla oksijen sağlamaya yardımcıolan akciğerler ve torasik kafes çevresindeki kasları yumuşatmaya yardımcı olur.

Masaj, cildin esnekliğini geliştirir, kaslarda meydana gelen krampları hafifletmeye yardımcı olur ve ağırlık taşıyan eklemlerdeki stresi azaltır.

Masaj, sinir sisteminde çok etkili bir şekilde sakinlik hissi uyandırır ve böylece daha iyi uyumanızda yardımcı olur. Bu durum da bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine neden olur.

Masaj gebelikte anne adaylarının zor durumlar yaşamasına neden olan bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Gebelikte yapılan düzenli masaj gerilmiş omuzları, göğüs ve sırtı yumuşatmaya yardımcı olur.  Aynı zamanda bebek üzerine eğilmeyi gerektirecek emzirme aşamasına hazırlanmanıza da yardımcı olur.

Hamileyken kan hacmi %40 oranında artar ki bu da lenfatik sistemi baskı altına alıp sıvı retansiyonunu artırır. Masaj bunu tersine çevirebilir.

Gebelik sırasında gerçekleştirilen masaj terapisi, anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ödem gebelik sırasında anne adaylarının sıklıkla şikayet ettiği bir durumdur. Masaj, şişmiş eklemlerdeki sıvıların toplanmasını azaltmak için yumuşak dokuların uyarılmasına yardımcı olur.

Ayrıca doğuma giderken çantanızda olması gerekenler!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı