DoğumGebelik

Doğum İçin Hazırlanmak

Vücudumuzdaki küçük canlı büyüdükçe, hep onun doğacağı büyük günü düşünüyorsunuz. Bunu yaparken elbette “Acıyla nasıl baş edebilirim?” diye kendinize sorular sorduğunuzdan eminiz.

İşin gerçeği doğumun çok acılı ve zor bir durum olduğuna dair birçok hikaye duymuş olsanız da kendinizi doğuma hazırlayarak daha az acı hissedebilir ve kolay bir doğum yapabilirsiniz. Kendinizi ve bedeninizi düzgün ve daha kolay bir doğuma hazırlamanız için bazı yollar vardır. İşte onlardan bazıları;

Kendinizi Eğitin

Hamilelik ve doğum sırasında vücudumuzda neler olduğunuz bilmediğiniz taktirde korku her zaman olacaktır. Sahip olduğunuz korku ne kadar çok olursa ve bununla beraber endişe ve stres de bu duruma eşlik ederse işte doğum o zaman çok daha zor olacaktır. Bu nedenle zihninizi hafifletmek ve neyle karşılaşacağınızı bilmek için hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk anda doğumla alakalı kendinizi eğitin.

Gebelik Yogası

Gebelik yogası çoğu anlamda anne ve bebeğe çok yardımcı olmaktadır. Nefes almanın doğumda çok fazla önemi vardır. Gebelik yogası ile doğru nefes alma tekniğini öğrenerek bunu doğumda etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz sayesinde vücudunuzun kondüsyonu artacak ve eklemlerinizin yanı sıra kaslarınız da doğum gününde oluşacak büyük strese dayanabilecektir. Bebeğin bedeniniz içinde büyüdüğü zaman, yükünüz artar. Düzenli egzersiz yapmak bu yükü daha kolay taşımanıza da olanak sağlayacaktır. Özellikle yürüyüş, gebelikte yapmanız gereken en iyi aktivitelerden biridir. Size sabır öğretir ve rahatlama ortamı oluşturur.

Zihinsel Gücünüzden Yararlanın

Gebelik ve doğum sürecine güvenin. Her kasılmanın, yavaşça karnınızdan aşağıya doğru inen bir dalga olduğunu gözünüzde canlandırın. Bu cesaret duygusuna sahip olmak ve bunun geçeceğini bilmek kaygınızı ve stresinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı