GebelikGebelikte Karşılaşılan SorunlarKısırlık

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik aslında adından da anlaşıldığı üzere rahim içine tutunması gereken döllenen yumurtanın rahimden farklı bir alana yerleşerek burada büyümesi anlamını taşımaktadır. Rahim dışına tutunmuş da olsa ortada döllenen bir yumurta olduğu için yapılan kan testlerinde normal gebelik varmış gibi bir sonuçla karşılaşılmaktadır. Ayrıca ektopik gebelik yaşayan bayanlar aynı normal gebelik belirtilerini yaşamaktadır.

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır? Tedavisi

Bu durum dış gebelik nasıl anlaşılır, dış gebelik ne zaman anlaşılır sorularını beraberinde getirmektedir. Rahim dışına tutunmuş da olsa ortada döllenen bir yumurta olduğu ve bu yumurta hücresi aynı rahim içinde olduğu gibi gelişmeye sağlayan ortamın olmaması nedeniyle bulunduğu alanda tahribatlar yaparak iç kanamaya neden olur ve bu tablolar nedeniyle ortaya çıkan semptomlar dış gebelik belirtilerini oluşturur.

Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Bu tehlikeli bir gebelik türü olduğu için erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde annenin tüplerine yerleşen döllenmiş yumurta zaman içinde büyüyüp gelişerek tüplerin yırtılmasına, ileri evrelerde ise iç kanama ve kısırlığa kadar çok kötü durumlara neden olabilmektedir. Bunun için anne adaylarının hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren doktor kontrollerini ultrasonla ve kan testi takibi şeklinde düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir. Erken müdahale için deneyimli ve işinin uzmanı hekimlerden destek alınmalı, gebelik sürekli takip edilmelidir.

Dış gebelik ne zaman anlaşılır sorunun en iyimser cevabı ise gebeliğin 4 ila 6’ıncı haftası şeklindedir. Ultrasonlu takip ve yapılan kan testleriyle teşhis koyulduğu andan itibaren hemen hastaya müdahale edilmesi gerekmektedir. İlk muayenede gebelik kesesi gözlenmez ise kandan gebelik testi istenir. İstenmeyen bir gebelik ve BHcG 1500 IU’nin üzerinde ise tedaviye hemen başlanır. Eğer istenen bir gebelik ise hastaya dış gebelik semptomları anlatılarak 2 gün sonra yeniden görülür. Eğer yine gebelik görülmüyorsa dış gebeliğin medikal tedavinse başlanır.

Gebelikle ilgili karşılaşılabilecek diğer sorunlar için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik teşhisi konulduktan sonra tedavi için hastanın genel durumuna göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin kötü sonuçlanmaması için işinin ehli doktorlardan yardım alınması şarttır.

  1. İlaçlı Tedavi: Hasta bu kötü deneyim sonrasında çocuk sahibi olmak istiyorsa ve dış gebelik teşhisi erken evrede yapılmışsa ilaçlı tedavi en uygunu olmaktadır. Kanser hastalarının kullandığı bir kemotrapi ilacı hastaya verilerek gebelik hormonu Beta-HCG seviyesinin kanda sıfıra düşmesi beklenmektedir. % 80 ila 85 arasında başarı sağlayan bu yöntemde tüpler fazla zarar görmediği için ileride hamile kalma sorunu yaşanmamaktadır.
  2. Cerrahi Yöntem: Hastanın tüplerinin durumuna göre 2 şekilde cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi tüplerin zarar görmediği durumdur. Bu durumda tüpler alınmaksızın sadece laparoskopik cerrahi ile tüp içindeki gebelik materyali temizlenmektedir. İkinci durumda yani tüplerin parçalandığı durumda tüpler olduğu gibi alınarak uzaklaştırılmaktadır.
  3. Bekleme Yöntemi: Bazı durumlarda vücut kendisi oluşuma tepki vererek yanlış yere tutunan oluşumu atabilmektedir. Böyle bir durum göz önünde bulundurulup beklemek çözüm olabilmektedir. Ancak bekleme yönteminde seçtiğiniz doktorun konunun uzmanı olması ve sürekli olası bir tehlikeye karşı tetikte olabilmesi için kan testleriyle Beta-HCG seviyesini kontrol etmesi gerekmektedir.

Bu durum ciddi bir sağlık problemi haline gelmeden deneyimli bir doktordan yardım almak en doğrusudur. Çoğu vakanın normal gebelik takibi yaparken ortaya çıktığının asla unutulmaması gerekmektedir. Eğer bir şüpheniz varsa beklemeden en ufak bir şüphede bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu sorunun altında yumurtlama sonrası rahim içine ulaşıncaya kadar geçen yollardaki iltihabi yapışıklıklar embriyonun ilerlemesini engeller. Onun için dış gebelik geçirmiş hastalarda dış gebeliklerin yeniden meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı