Kürtaj

Çocuk Aldırma Süresi Ne Kadardır?

Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliğin sonlandırılması durumuna kürtaj adı verilir. Halk arasında bebek aldırma, gebelik sonlandırma veya küretaj olarak da bilinen kürtaj işlemi 1972 senesine kadar yasaktı. Bu tarihten sonra kürtaja ilişkin kanunlar değişti. Bu değişiklik yüz binlerce kadının sağlıklı koşullar altında kürtaj işlemini gerçekleştirmesini sağladı. Gebelik sonlandırma işleminin hangi şartlar altında yapılacağı Nüfus Planlaması Yasasında belirlenmiştir.

Daha önce suç olarak kabul edilen çocuk düşürme, Rahim Tahliyesi Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük ve ilgili yasa ile değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikle birlikte bazı koşullar dahilinde çocuk düşürme suç olmaktan çıkmıştır. Kürtaj işleminde öncelikle gebenin hamileliğini sonlandırma isteğinin olması gerekir. Bu durumun istisnası hamilenin hayatını tehlike altına sokacak bir tehlikenin olması durumunda doktorların gebeden izin almadan gebeliğin sonlandırmasıdır. Gebeden izin almadan sonlandırılan bu durumda doktorun ilgili birimlere rapor halinde bilgi sunması gereklidir.

Kürtaj yaptırmak isteyen kadın evli değilse hamileliğinin maksimum onuncu haftasında ve mümkünse daha öncesinde kürtaj yaptırma hakkı bulunmaktadır. 18 yaşından büyük evli kadınlar kendi kararlarının yanı sıra eşlerinin de gebeliğin sonlandırılmasını onaylaması gerekir. Eşin kürtaj hakkında onay vermemesi durumunda işlem gerçekleşmez. Aynı şey kadın için de geçerlidir. Gebenin isteği olmadan kürtaj yaptırılması bir suç sayılmaktadır ve bu suçun bir cezası vardır.

Bu durum akıl sağlığı yerinde olmayan kadınlar için geçerli değildir. Akıl sağlığı yerinde olmayan kadınların gebe kalması durumunda rızasına bakılmaksızın gebeliğin sonlandırılması gerçekleşebilir. Reşit olmayan bir kadının evli olması durumunda eşinin rızası olsa dahi ailesinin rızası da gereklidir. İsteğe bağlı olmasının yanı sıra tıbben zorunlu olan durumlarda da yapılabilecek kürtajlarda hamileliğin onuncu haftadan fazla olmaması gerekmektedir. Bu durumun istisnası kişinin mağdur olduğu bir suçtan dolayı hamile kalmasıdır.

 

Bu durumda hamileliğin 20’nci haftasından fazla olmamak kaydıyla fetüsün alınması mümkündür. Kürtaj ile ilgili kanun Türk Ceza Kanunu’nda belirlenmiştir. Kadının gebeliğinin 10 haftadan daha fazla sürmesi durumunda ve bebeğini isteğiyle düşürmesi halinde bir yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile karşı karşıya kalabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı