Estetik

Botoks Nedir?

Yaşlanma insan bedeninin doğal bir sürecidir. Ancak bu süreç cildimize iyi bakmadığımız durumlarda daha da hızlanmaktadır. Bu nedenle cilde gereken özeni göstermek önem taşımaktadır. Hiçbir şeyin çaresiz olmadığını bilmek, cilt gençleştirme yöntemlerinden haberdar olmak yaşlanmaya karşı kişilere büyük moral vermektedir. Cilt gençleştirme ve kırışıkların azaltılma yöntemlerinden bir tanesi de botokstur. Botoks nedir, nasıl yapılır ve etki eder? Hangi durumlarda kullanılır detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilir, doktorumuzla iletişime geçerek sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoks Nedir?

 

Yaklaşık 10 yıldır kırışıklık tedavisinde kullanılan botoks bir bakteri türünün ürettiği protein yapısında üründür. Bu ürün cerrahi olmayan bir kozmetik şeklinde isimlendirilmekte ve kozmetik sanayinin konusunu oluşturmaktadır. Botoksun kırışıklık dışında farklı kullanım alanları da mevcut olup kırışıklık tedavisinde derin olmayan veya orta derinlikte çizgilerin tedavisinde etkili ve güvenlidir.

Botoksun Etki Mekanizması

Botoksun etki mekanizması enjeksiyon yapılan bölgede kasların kasılmasını engellemektir. Kasılmaların engellenmesi sonucunda burada mimik kırışıklıkları ve ince kırışıklıklar gerilerek yok olmaktadır. Aslında botoksun en çok eleştiri alan kısmı da mimikleri yok ediyor olmasıdır. Ancak doğru kişiler tarafından, sadece kırışıklık olan bölgelere uygulandığında yüz ifadelerini tamamen yok etmesi söz konusu değildir. Botoks uygulaması kırışıklıkları yok etmede yetersiz kalacağı için derin çizgilere uygulanmamalıdır. Bu gibi durumlarda ek ve alternatif tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Botoks Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoksun kullanım alanları sadece kırışıklık tedavisiyle sınırlı değildir. Örneğin kırışıklık tedavisinde kullanımından çok önceki dönemlerden bu yana nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında göz hastalıklarında da botoksla başarılı uygulamalar bulunmaktadır. Özellikle şaşılık tedavisinde bu uygulamalar sıklıkla yapılmaktadır. Botoksun nörolojide kullanımı spastik kas rahatsızlıklarının tedavisi için olup, kozmetik alanda bir diğer kullanım alanıysa aşırı terleme problemleridir.

Botoks Uygulamaları Kimlere Yapılır?

Botoks uygulaması yapılabilecek hasta yaşı 18’den başlayıp 65 yaşa kadar ilerlemektedir. Yaş aralığının bu kadar geniş olması yöntemin risksiz ve güvenilir olmasından kaynaklanmaktadır. Botoks önerilmeyen grup ise hamileler ve emziren annelerdir. Bu dönemler bayanların hassas dönemleri olduğu için cildin ilk önce bu özel dönemden çıkıp toparlanması daha doğru ve sağlıklı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı