DoğumGebelik ve Gebelik Takibi Kitabı

BEBEKTE BESLENME

Bebeklerin sağlıklı gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan korunması için en iyi gıda anne sütüdür. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda en çok bileşimi anne sütüne benzetilmiş adapte formül mamalarla beslenme önerilir. Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara en erken 4. Ayda başlanır. 4-6 ay arası bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslenmeye devam edilir. Ve ek besinlere 6. Aydan sonra başlanır. Bu dönemde verilen ek besinlerin anne sütünün tamamlayıcı olduğunu unutmamalıdır.   Bu aylarda çocuğun kilo alışı beslenme durumunun en iyi göstergesidir.

Bunun için çocukların düzenli olarak sağlık kontrolüne götürülmesi gerekir. Ek besinler çocukları değişik tat ve kıvamlara alıştıran, ileri yaşlar için kolay yeme alışkanlığı kazandıran besleyici değeri yüksek besinlerdir. Anne sütü aldığı zamanlarda ek besinler biberonla değil kaşıkla verilmelidir.  Bu şekilde bebeklerin memeyi bırakması önlenir.

Ek besinlerin hazırlanmasında kullanılan araç ve malzemeler çok temiz olmalıdır. 7. aydan önce çiğneme fonksiyonu tam gelişmediğinden ek gıdalar iyice ezilmeli ve lifleri çıkartılarak yutmaya hazır hale getirilmelidir.

 

Yenidoğan Beveğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

 

Diyete ilk eklenecek besinler düşük alerjen özellikli olmalıdırlar. İlk defa başlanacak besinlere ufak miktarda (1-2 çay kaşığı) başlanır ve miktarlar yavaş yavaş arttırılır. Aynı günde birden fazla yeni ek gıdaya başlanmamalıdır. Yeni ek gıdalar aç karına denememeliler, çocuk yemek istemediğinde zorlanmamalı, bir süre geçtikten sonra tekrar denenmelidir. Bebeğinize hiç bir zaman şeker yada reçele batırılmış yalancı meme vermeyiniz. Bebeğinize vereceğiniz tüm yiyeceklerin temiz ve taze pişmiş olmalarına özen gösteriniz.

4. Ayda başlanacak ilk gıdalardan olan meyve suları elma, şeftali, üzüm, mandalina gibi meyve sularıdır. Meyve sularına geçtikten 2-3 hafta sonra cam rende kullanılarak hazırlanan meyve püreleri de verilebilir.

İkindi öğünün ek gıdası olan yoğurt da 4. Aydan itibaren başlanır. Taze, evde mayalanmış yoğurt tercih edilmelidir.

0-6 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

İlk 6 ayda anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara; alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler.

İlk 6 ay bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besleyiniz. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler emme gereksinimini ve sıklığını azaltacağı gibi dolaylı olarak sütünüzün azalmasına neden olurlar ve anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. İster hastalık durumu olsun ister hava çok sıcak olsun dört aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında su veya başka sıvılara ihtiyacı yoktur. (Bitkisel çaylar, meyve suyu, mama gibi)

Doğumdan sonra ilk günlerde salgılanan anne sütü çok besleyicidir, bebeğinizi sık sık (bir -iki saat arayla ya da ağladıkça) emzirerek bu sütten yararlanmasını sağlayınız. Anne sütünde bütün vitaminler vardır, yeterli olmayan yalnızca D vitaminidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere 2-4. Haftadan başlayarak doktorun uzun vereceği D vitamini içeren damla ya da şurubu düzenli kullanınız.

Emzirirken bebeğinizin yüzü, omuzları ve vücudu memeye dönük, meme ucu hizasında olmalıdır. Kendiniz de rahat bir pozisyonda oturunuz. Bebeğin yalnız meme ucunu değil, meme ucu etrafındaki koyu renkli bölümü de kavramasına dikkat ediniz. Bu şekilde hem bebek iyi emer, hem de meme ucunuz zedelenmez.

Bebeği emzirirken göğüs uçlarında çatlak gibi durumlar görülebilir. Bu durum çoğu kez bebeğin yalnızca meme ucunu emmesinden kaynaklanır. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda bebeğinizi yukarıda belirtilen doğru teknikle emzirmeye devam edin, göğüslerinizi kuru tutun. Geçmezse doktorunuz veya hemşirenizle görüşünüz.

Her emzirmede ilk gelen süt daha az yağ içeren “önsüt” tür.

Bebek emmeyi sürdürdükçe sütün bileşimi değişir.  Yağ miktarı artar.

En fazla yağ içeren süt, emzirmenin sonunda salgılanan süttür.   Buna  “sonsüt” denir.  Bebeğin hem önsüte hem de sonsüte ihtiyacı vardır. Bebek memeye doğru yerleştirilip doyana ve memeyi kendisi bırakana kadar memede tutulursa, hem önsütü hem de sonsütü alır.  Bebek daha emmek istiyorsa ikinci meme de verilebilir. Eğer iki meme de verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanır. Birçok bebek,  tek memeyi 5-10 dakikada emmekle doyar ve uyur. Bazı bebeler ise 20-30 dakikadan önce memeyi bırakmazlar.

Sütünüz size sulu gelebilir, ancak bu anne sütünü özelliğidir. Anne sütü ile beslenen bebekler her beslenmeden sonra az miktarda kaka yapabilir. Bu durum normaldir, endişelenmeyiniz. Göğüslerinizde süt yapımını arttıran en önemli etken, bebeğinizin sık aralarla ve yukarıda belirtildiği şekilde uygun teknik ile emzirmenizdir. Emziren anneler her zaman sutyen giymelidirler. Sutyen bol ve pamuklu kumaştan yapılmış olmalıdır.

Göğüslerin boşalması ile süt yapımı artar. Bu nedenle bebeğinizi sık emziriniz. Bebeğinizin emmediği durumlarda göğsünüzü elinizle sağarak ya da süt pompası kullanarak mutlaka boşaltınız. Anne sütünün yetersiz olduğu düşüncesi ile doktora danışmadan bebeğinize yeni bir besin vermeyiniz. Başka bir besin vermek gerektiğinde bunun nasıl hazırlanacağını iyice öğreniniz ve temizlik kurallarına çok dikkat ediniz.

Bebeğin yeterince anne sütü aldığı haftalarda en az 150 gr alması ve en az 6-7 kez bezini ıslatması ile anlaşılır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı