Gebelik ve Gebelik Takibi KitabıYenidoğan Bebeğin Değerlendirilmesi

BEBEK BAKIMI, EVE DÖNÜŞ ve ALTIN KURALLAR

BEBEK BAKIMI ve EVE DÖNÜŞ

Ailenize bir birey daha katıldı, hayırlı olsun! Sakın “Biz bu bebekle ne yaparız” gibi endişelere kapılmayın. Biraz bize kulak verin ve gerisini içgüdülerinize ve binlerce yıldır süren hayatın akışına bırakın. Bu kısımda yenidoğan bir bebeğin temel sağlığı ve mutluluğu için gerekli bir kaç noktaya kısaca değineceğiz.

Göbek düşene kadar ki ilk 1 haftalık sürede mutlaka bir antiseptik solüsyonla göbek bakımı yapılmalıdır. Bu amaçla kullanılan bazı ilaçlar ciltte tahriş yapabileceğinden ilacı lütfen sadece göbek kordonuna sürünüz ve cildinize fazla bulaştırmayınız.  Bir kulak temizleme çubuğu,   ilacı göbek kordonuna daha kontrollü olarak sürmenize yardımcı olabilir.  İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz,  güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır. Bu konuda çok net bir bilgi olmamakla birlikte göbek düşmeden bebeği yıkamamanız daha uygun olacaktır.  Çünkü ıslanan göbeğin kuruması ve düşmesi gecikebilir.

Bebek Bakımı

 

Bunun için göbeğin direk olarak suya girmemesi yeterlidir. Ancak bebeğin başını eğip yıkamak ve vücudunu ıslak sabunlu – duru bezle silmekte bir sakınca yoktur. Bebeğinizi ilk muayenesine götürdüğünüzde yeni doğan tarama testlerinin alınıp alınmadığından emin olunuz {halk arasında zekâ testi olarak da anılır). D vitamini çocuğunuzun kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Lütfen doktorunuzun önerisi doğrultusunda 15 günden sonra çocuğunuza D vitamini başlamayı unutmayınız. Serum Fizyolojik içeren bir damla bebeğinizin doğal olarak kuruyan ve tıkanan burunu nemlendirecek ve tıkanıklığını açacaktır, böylece çocuğunuz daha huzurlu olacak ve daha rahat emecektir.  Bu tür bir damlayı bebeğinizle eve gittiğinizde ilk günden itibaren kullanmanız uygun olacaktır. Şimdi size bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gaz, kabızlık, kusma gibi sindirim şikâyetlerinin az olması için 2 altın kuraldan bahsetmek istiyoruz.

ALTIN KURALLAR

Bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz

Yazın sıcak günleri bile sizi korkutmasın. Bebeğinizin ilk 6 ay kesinlikle suya dahi ihtiyacı yoktur.  Sütünüzün zaten yüzde 90-95’i sudan oluşmaktadır. Arada mama veya su,  çay gibi diğer sıvıları vermek, bebeğinizin midesinde doygunluk hissi yaratarak,  sizi daha seyrek emmesine, bundan dolaylı olarak sütünüzün azalmasına neden olacaktır.  Çünkü sütünüz emdikçe artar,   sütünüz az diye emzirmekten kaçınırsanız sütünüz daha da azalır. Bebek her emdiğinde bir sonraki öğünü için göğüslerinizi süt yapımına hazırlar. Özellikle sezeryan doğumlardan sonra sütünüzün gelmesi daha da gecikebilir. Bu durumunda ne yapabileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Anne sütü bebek için en kolay sindirilen gıdadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz, kusma ve kabızlık gibi şikâyetler en az düzeyde olacaktır.  Anne sütünün içinde bebeğinizi mikroplardan zatürre,   ishal gibi hastalıklardan koruyan çok özel kimyasal maddeler vardır.  Bunlar bugün en gelişmiş teknoloji ile üretilen mamada bile taklit edilememiştir.  Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin zekâ gelişiminin daha hızlı olduğunu,  birçok erişkin yaş hastalığına karşı bile koruyucu özelliklerinin olduğunu biliyor muydunuz?   İşte tüm bu nedenlerle bebeğinize “ilk 6 ay lütfen sadece anne sütü” veriniz.

 

Bebeğinizi her beslenme sonrası 15-20 dakika dik pozisyonda ve hareketsiz tutunuz.

Bebeklerin mide kapağı ilk 2-3 ay çok iyi çalışmaz. Bu nedenle bebeklerin beslenme sonrası hemen yatırılması, hele de yatırılıp kaldırılması, altını değiştirmek veya giydirmek soymak amacıyla evirilip çevrilmesi bebeğin midesinin bulanmasına sütün köpürerek daha çok gaz yapmasına, daha da önemlisi sütün kapağı açık bir şişeden döküldüğü gibi geri gelmesine neden olur. Bebeğinizin 2-3 dakikada sesli gaz çıkarmasına aldanmayınız. Bu yüzden “beslenme sonrası bebeğinizi lütfen 15-20 dakika dik ve hareketsiz bir pozisyonda tutunuz” Tüm bu önlemlere rağmen bebeğinizde ayaklarını karnına çekme, devamlı ağlama, ıkınma-kızarma­ huzursuzluk gibi şikâyetler oluyorsa, bunlar genellikle gaz sancılarıdır. Bu durumda doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici fitil ve gaz damlası gibi ilaçları kullanmanız faydalı olabilir. Ağrı kesici fitiller ileride ateş ve aşılardan sonra da işinize yarayacak ilaçlardır. Rahminizde küçük bir bebek iken ne hale geldi, yaşam çok hızlı bir bakmışsınız okula gidiyor.

Gaz sancıları olduktan sonra bebeği kandıracak bazı önlemler

  • Karına sıcak havlu koymak ve masaj yapmak
  • Ilık duş aldırmak
  • Araba ile gezmeye çıkarmak (en iyi yöntemlerden biri)
  • Bu imkânınız yoksa evde elektrik süpürgesi­ saç kurutma makinesi veya aspiratör gibi gürültü çıkaran motorlu bir aleti bebeğinizin yanında çalıştırmak dikkatini dağıtarak rahatlamasını sağlayabilir ya da kuvvetli bir ritmik müziğe ne dersiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı