Kürtaj

Bebek Aldırma Süresi Ne Kadar

Kelime anlamı “vücut içerisindeki boşluklarda bulunan yabancı cisimlerin, hasta ve zararlı dokuların tıbbi yöntemlerle alınması” olan kürtaj, daha çok istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için kullanılmaktadır. Halk arasında bebek aldırma olarak tabir edilen kürtaj işleminin uygulanabilmesi için yasal sınırlar ve düzenlemeler bulunuyor. Bir sağlık problemi olmamasına rağmen kişilerin isteğine bağlı olarak veya gebenin ya da bebeğin sağlığını riske atan durumlar karşısında kürtaja başlıca iki sebepten gereksinim duyuluyor. Ülkemizde isteğe bağlı gebelik süresi 10. Haftaya kadar olan süre olarak belirlenmiştir. Diğer zorunlu hallerde ise 24. Haftaya kadar bu süre uzatılabiliyor.  Ancak kürtaj isteyenlerin bilmesi gereken en önemli nokta kürtajın en kısa sürede yapılması gerektiğidir. Gebelik ne kadar ilerlerse kürtaj işlemi o kadar zorlaşabiliyor. Yasal sınırlar özellikle bu sebeple dikkate alınmalıdır.

Kürtaj yaptırma ile ilgili yasalar ve kurallar ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde kişilerin kürtaj yaptırabilmesi için reşit olmaları, evli iseler kendilerinin ve eşlerinin rızası, 18 yaşından küçük olanlarda ise hem kendinin rızası hem veli izni isteniyor. Reşit ve bekâr olan kişilerin ise kendi rızaları kürtaj olabilmeleri için yeterli oluyor. Gebenin isteği ve rızası olmadan yapılan işlemlerde ise değişen sürelerde hapis cezası yaptırımı uygulanıyor. Kürtaj, titizlikle yapılması gereken önemli bir tıbbi işlemdir. İlgili tüzükte işlemin yapılacağı ortamın koşullarından doldurulacak formlara kadar gerekli konular düzenlenmiştir. Dolayısıyla konusunda uzman hekimler, gerekli donanımı bulunan hastanelerde steril ortamlarda yapılması önemlidir. Kürtaj fiyatları ise hastanelere göre değişiklik gösterebilir. Karar vermeden önce bu konuyu sorarak bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj kararı veren kişilerin sorunsuz bir işlem için mutlaka konusunda uzman doktorlara başvurması gerekiyor. Kürtaj süresi gebelerin özellikle dikkat etmeleri gereken noktadır. Çünkü isteğe bağlı kürtaj için 10 haftaya kadar olan yasal süreye uyulmadığı takdirde gebelik ancak anne veya bebeğin hayatını tehdit ettiği durumlarda sonlandırılabilir. Bu durumun da uzman doktor tarafından objektif bulgulara dayanan gerekçeli bir rapor ile bildirilmesi gerekir. Acil müdahale hallerinde ise hekimler müdahale yapılan kişinin kimliğini ve müdahaleyi gerekçeleri ile sağlık ve sosyal yardım müdürlüklerine bildirmeye zorunludur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı