Tüp Bebek

AMH Hormunu Nedir? Testi Nasıl Yapılır?

AMH hormonu düşük yumurtalık rezervi olduğu düşünülen kadınlara uygulanan bir testtir. Doğum yaşının artması ile birlikte daha çok karşımıza çıkan kısırlık sorununun kaynağını araştırmak için de kullanılan bu test oldukça doğru sonuçlar vermektedir.

Over rezervi düşük olan kadınların gebelik şansı azalmış demektir ve bu durumda yardımcı üreme tedavileri ile çiftin bebek sahibi olmasını sağlamaya çalışmak gerekir.

AMH Hormonu Testi Nedir?

Yumurtalık rezervini öğrenmek için en doğru teknik ultrason ile her iki yumurtalığın incelenmesidir. Bu en güvenilir yoldur ancak AMH hormonu testi de yapılarak tanı kesinleştirilmelidir. Anti-Müllerian Hormon (AMH) testinin kısaltılmış adı olan AMH hormonu testi hastadan kan alınarak yapılan hızlı ve son derece güvenilir bir testtir. AMH hormonu bebeğin cinsiyetinin belirlenmesini de sağlayan bir testtir ve fetüsün dişi olması halinde yumurtalıklarında üretilmeye başlayarak cinsiyet şekillenmesi sağlar. Yani anne karnında ile üretilmeye başlayan AMH, ergenlik dönemi ile birlikte faal olarak görevini yerine getirmeye başlar ve görevini menopoza kadar sürdürür. Yumurtalık rezervinin tamamen tükenmesi ile birlikte kadın menopoza girer tam anlamı ile doğurganlığını kaybeder. Bu süreçte AMH hormonu kanda ölçülemeyecek seviyelere geriler.

AMH hormonu seviyesi, kişide sürekli değişkenlik gösteren bir test değildir. Bu nedenle de özellikle gebelik tedavisi ve menopoz şikayetleri olan kadınlarda ilk önce bakılan şey AMH hormunu düzeyidir.

Bu test aynı zamanda bir kadının tüp bebek tedavisine ya da diğer yardımcı üreme tedavilerine vereceği yanıt hakkında da kıymetli bilgiler verir. Kadının yaşı ilerledikçe AMH seviyesi de düşer. AMH seviyesinin düşük çıkması menopoz dönemine yaklaşıldığını işaret ederken test sonuçlarının normal referans değerlerinin 2-3 katı fazla çıkması da polikistik over sendromunun belirtisi olabilir.

Polikistik over sendromu tanısı almış hastalarda düzenli AMH hormonu testi ile kontroller ve ultrasonik muayeneler yapılarak ovaryen hiperstimülasyonu sendromu adı verilen yumurtalıkların aşırı uyarılması sorunu da oluşmadan önce tespit edilerek tedavisi yapılabilir.

Düşük Yumurtalık Rezervi Nedir?

Düşük yumurta rezervi, bir kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin yani yumurta hücrelerinin azalmış olduğunu gösterir. Over rezervinin azalmasının birçok nedeni vardır ancak en büyük faktör ilerleyen yaştır. Yaşın artması ile birlikte yumurtalık rezervi azalır.

35 yaşından sonra yumurta hücresinin sayısı ve kalitesi hızla düşer. Bazen genç yaşta da yumurtalık rezervinin düşüklüğü saptanabilir. Bu gibi durumlarda rezerv azlığına neden olan problemin bulanması önemlidir. Her ay düzenli şekilde adet görüyor olmak ile yumurtalık rezervi arasında birebir bağlantı yoktur. Bazı kadınlar az sayıda yumurta hücresi ile de uzun dönem düzenli adet görebilirler.

Düşük Yumurtalık Rezervi

Yumurta Rezerv Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalık rezervi düşer ve bu normal bir durumdur. Ancak ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların yaşıtlarına oranla over rezervinin daha az olması da karşılaşılan biri durumdur. Bunların yanı sıra yumurta rezervini ve kalitesini düşüren bazı nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Yumurtalık ameliyatları
  • Herhangi bir kanser türü için kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görmüş olmak
  • Alkol ve sigara kullanmak
  • Endometriozis (çikolata kisti)
  • Turner sendromu
  • Obezite gibi sağlık sorunları da folikül sayısında azalmaya ve var olanların da kalitesinin düşmesine neden olur.

Yumurtalık Rezervi Azalmasının Belirtileri Nelerdir?

Her sağlık kadın 21-35 gün aralıklarla adet görür. Yumurta sayısının azalması ile birlikte adet takviminde şaşmalar başlar ve gittikçe iki adet tarihi arasında zaman çoğalır. Bu süreçte adet kanamaları da azalır.  Tüm bu belirtiler menopoz belirtileri olarak da karşımıza çıkar ve kadının menopoza girdiğinin göstergesidir. Bu gibi şikâyetleri olan kadınlarda AMH hormonu testi ile kalan yumurtalık rezervi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Belli bir yaştan sonra her kadının düzenli olarak jinekolojik muayene olması gerekir. Düzenli muayene sizi olası kadın kanserlerinden ve diğer kadın hastalıklarından korur ya da hastalığınızın erken teşhis edilmesini sağlar.

Yumurtalık rezervi de rutin jinekolojik muayeneler sırasında ultrason ile kolayca görünebilmektedir. Doktorunuz over rezervlerinizin azlığından şüphe ediyorsa Transvajinal ultrason ile genital inceleme yapar. Bu şekilde jinekoloğunuz yumurta içerisindeki folikül sayısını net olarak belirleyebilir. Rezerv azlığından şüphe ediliyorsa AMH hormonu testi ile birlikte bir sonraki adet döneminin üçüncü günü yapılan hormon testleri kadının yumurta hücreleri hakkında en doğru bilgileri vermektedir.

AMH Değerleri Nasıl Olmalıdır?

  • AMH > 4 ng/ml: Yüksek AMH
  • AMH 1,5-4 ng/ml: Normal AMH
  • AMH < 1,5 ng/ml: Düşük AMH
  • AMH < 0,5 ng/ml: Çok düşük AMH

Hasta 35 yaşının altında ise ve AMH değerleri düşük ise bu durum erken menopoz habercisi olabilir. Hastanın bu süreçte nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda doktor yol gösterici olacaktır. Kadın evli ise ve çocuk sahibi olmak istiyorsa zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Yumurtalık rezervi az olmasına rağmen bebek sahibi olan sayısız hastamız vardır. Bu konuda telaşa kapılıp endişe etmek yerine sakin ve stressiz bir şekilde tedaviye odaklanılması yapılması gereken en doğru hareket olacaktır. Bekâr hastaların ya da ilerde çocuk sahibi olmak isteyen hastaların ise bu süreçte yumurta dondurma işlemi yaptırmaları çocuk sahibi olma şansını arttıracaktır.

Yumurta rezervini arttırmanın yolu var mıdır?

Azalan yumurta hücrelerin geri dönüşü için bilindik herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak var olan yumurtaları korumak için yumurta dondurma işlemi ileride çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça fayda sağlayan bir yöntemdir. Aynı zamanda rezervleri azalan bir kadının zaman kaybetmeden gebelik tedavine başlanması da bu aşamada yapılacak en doğru şeydir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
http://www.rochediagnostics.com.tr/home/diagnostik2/elecsys–an-mullerian-hormon.html

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel:  +90 532 215 82 62
Mail:info@abacioglu.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı