Kürtaj

Amerikada Kürtaj

ABD’nin Iowa eyaleti, ülkede bugüne kadarki en sert kürtaj yasa tasarısını kabul etti ve valiliğin onayına sunuldu. Senato, embriyonun kalp atışlarının duyulduğu andan itibaren kürtaj yapılmasını yasaklayan karara imza attı. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Eyalet Senatosu’nda 17’ye karşı 29 oyla kabul edilen yasa tasarısı Eyalet Temsilciler Meclisi ne gönderildi. Yasa orada da kabul gördü.

Amerikada kürtaj süresi

Embriyonun kalp atışları 18.günde başlıyor ve ultrason ile 8. Haftadan itibaren görülüyor. Yasa tasarısı, ceninin ilk kalp atışlarının duyulmaya başlandığı dönemden itibaren gebeliğin sonlandırılmasını yasaklıyor.

Bu sert karar birçok olumsuzlukları birlikte getiriyor. Kadınlar bu dönemde henüz hamile olduğunu dahi bilmediklerini, ultrason ile kalp atışlarının duymadığını söyleyen bir doktor kararı ile kolayca yapılabileceği gibi olumsuzları ve çelişkileri birlikte getiriyor. Yasanın yürürlüğe girmesi için valinin onayı gerekiyor.

Görüşmeler sırasında özellikle Demokrat Parti sıralarından tasarıya sert eleştiriler yapıldı ve bu olumsuzluklar göz önüne getirildi. Demokrat parti temsilcisi Vicky Lensing, meclis üyelerinin kadınlar adına tıbbi kararlar verme hakkının olmayacağını bildirdi.

Kadının gebeliğinin devamında hayati tehlike ile karşı karşıya olması ve tecavüz vakaları yasanın istisnaları arasında yer alıyor. Cumhuriyetçi Vali Kim Reynolds, yasa tasarısı ile ilgili olarak henüz görüşlerini açıklamadı. Vali Reynolds, kürtaja karşı tutumuyla ve daha önceki dönemlerde ceninin yaşam hakkı konusunda birçok demeci olduğu biliniyor. Doğmamış yaşamların savunucusu olan Vali Reynolds’un yasayı onaylayacağı tahmin ediliyor.

KARŞITLAR İÇİN YARGI YOLU AÇIK

Iowa’da yürürlükteki düzenlemeler doğrultusunda 20’nci haftaya kadar  kürtaj yapılması serbest.Bu yeni kabul edilen ,tasarının yasalaşması halinde, karşıtların yasayı bir üst  mahkemeye  taşıması tartışılıyor.. Daha önce Kuzey Dakota ve Arkansas eyaletlerinde kabul edilen benzer kürtaj yasalarına yapılan itirazlar eyalet mahkemeleri tarafından geri çevrilmişti. Karşıtlar bu konuda sosyal medyada taraftar sayısını artırarak tepkilerin yoğunlaşmasına çalışıyorlar.

 

2003’te George W. Bush’un imzaladığı Yarı-Doğum Kürtaj yasası yani geç dönem kürtaj yasası (Federal Partial Birth Abortion Ban of 2003) hareketi nasıl etkiledi? Bu yasa Anayasal hakları tehdit ediyor mu?

Genelde bunun kötü bir uygulama olduğu düşünülüyor. Fakat yasa, kadının mahremiyetine ve dolayısıyla kürtaj hakkına bir sınırlama veya geriletme getirmedi, yani anaysal olarak değiştirmedi. Yüksek Mahkeme, 2003 yasasının daha önceden varolan yasaları geçersiz kılmadığına karar verdi. Bu yasa genel olarak kürtajı veya hamileliğin herhangi bir döneminde kürtajı yasaklamıyor, yalnızca doğum yoluyla gerçekleştirilen geç dönem kürtaj uygulamasını yasaklıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı