Kadın Sağlığı

Adet Düzensizlikleri Neyin Habercisi?

Düzenli bir adet döngüsüne sahip çoğu kadının her sene 11 ile 13 adet adet kanaması vardır.

Bununla birlikte, zaman zaman her kadın adet düzensizlikleriyle karşı karşıya kalabilmektedir. Her bir kadının adet döngüsünün farklı olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle herkesin normal adet döngüsü aynı olmayabilir. Adet düzensizliklerinin oluşması için bazı ortak nedenler vardır. Bunlardan yazımızdan bahsettik.

Her kadının adet döngüsünün farklı olması ve düzensiz bir adet döngüsüne neden olan pek çok faktör olması nedeniyle, bazen düzensiz dönemlerin kesin nedenlerini belirlemek zor olabilir.

Gebelik

Adet kanamasının olmamasının en yaygın nedeni gebeliktir. Gebelik ortaya çıkınca adet kanamaları durur ve doğumdan sonrasında kadar ger gelmez.

Tıbbi Durumlar

Düzensiz adet dönemlerinin iki yaygın nedeni vardır. Bunlar polikistik over sendromu ve hipotiroidizmdir.

PKOS, yumurtlamayı etkileyebilen, bir kadının adet dönemleriyle ilgili sorunlara neden olan ve hamile kalmayı zorlaştıran bir hormon dengesizliğidir. Doktorunuz bunun düzensiz adet önemlerine nedeni olduğunu belirlerse, hormonal dengenizi düzeltmek için doğum kontrol hapları veya diğer hormon tedavilerini önerebilir.

Hipotiroidizm, düşük aktif tiroid hastalığıdır. Bu durum tiroid bezinizin hormonunu yeterince üretmediğinden kaynaklanır. PKOS’ya benzer şekilde, hipotiroidinin tedavisinde tiroid hormonlarının takviye edilmesi de dahildir.

Yaşam Tarzı Koşulları

Hamile değilseniz, adet düzensizliklerinin diğer yaygın nedenleri şunlardır;

  • Aşırı kilo verme veya alma: Düşük vücut ağırlığı düzensiz adet dönemlerinin ortak bir nedeni olmasına rağmen, obezite de bu sorunlara neden olabilmektedir.
  • Anoreksiya veya bulimia gibi yemek yeme bozuklukları
  • Duygusal stres
  • Hormon sorunları: Bu, vücudun adet dönemine destek vermesi için gereken hormon düzeylerinde bir değişikliğe neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı