Hafta Hafta Gebelik

8. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

8. Hafta Gebelik

Bebek

Gelişiminin (anne rahmine ekilme) 6. Haftasıdır. Baş-popo mesafesi yaklaşık 14-20 mm, yani iri bir fasulye tanesi kadardır.Göz kapakları, kulak kepçesi oluşmaktadır ve burun ucu görülebilir. 

Kol ve bacaklar uzamış, kollar dirsekten bükülmüş durarak görülür. El ve ayak parmakları avuç ve ayaklardan yumrular halinde çıkıntılar yapar.

Anne

Rahim gebelikten önce annenin yumruğu kadar iken, şimdi bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Gerilmekte ve büyümekte olan rahmin zaman zaman kasılması sonucu kasıkta, karının alt kısımlarında kramp tarzında ağrılar olabilir. Ağrılar gittikçe sıklaşır ve kanama da olursa derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Öneriler

Yavaş yavaş alçak topuklu ayakkabılar, altı destekli sutyenler giymeye başlayabilirsiniz. Sırt, boyun ve omuz egzersizleri artan yükleri taşımanıza yardımcı olacaktır.

Not

Gebelerde, bazen ileri derecede olmak üzere (birkaç litre) tükürük salgılanması artmıştır. Genellikle sorun oluşturmasa da bazen bulantılara neden olabilir.

[dt_fancy_title title=”1 – 9 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı