Hafta Hafta Gebelik

6. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

6. Hafta Gebelik

Yumurtadan yeni çıkmış bir iribaşa (kurbağa yavrusuna) benzer. Baş popo mesafesi (Crown-to-Rump Length CRL) 2-4 mm kadardır ve yaklaşık her gün 1 mm uzamaktadır. Artık beyin ve omurilik kanalı  (nöral top)  kapanmıştır, bu yüzden

5. Haftadan sonra başlanan folik asit desteğinin beyin omurilik açıklıklarını önlemede etkisi yoktur. Ancak başlanmış olan folik asit desteği 14-16. Haftalarda kadar devam etmelidir. Gözler ve ekstremiteler (kol-bacak) gelişmektedir. Bu haftada yapılan bir vajinal ultrasonografi ile bebek kalp atımları tespit edilebilir.

Anne

Artık jinekolojik muayene ile rahim ve vajendeki değişmeler belirlenebilir. Gebelik bulantı veya kusmaları yoksa yavaş yavaş kilo almaya başlar. Ancak almak bir yana iştah değişikliklerine bağlı olarak bir miktar kilo kaybı da olsa bunun bebek üzerinde genellikle olumsuz bir etkisi yoktur. Yapılan çalışmalar ilk 3 ayda  (14 hafta)  gebelerin ortalama 1 kilo aldıkları belirlenmiştir.  Ancak bulantı ve kusmalar (toksik guatr, molar­ üzüm-gebelik,  çoğul gebelik vb.)   bazı hastalıklarda daha sık görüldüğünden bu yakınmalar doktora danışılarak önlem alınmalıdır.

Öneriler

Bu haftalar embriyonun gelişimi için çok önemli ve hassas bir dönemdir. Hızla çoğalan ve farklılaşan hücrelerde zehirli maddeler, bazı ilaçlar, mikrobik hastalıklar, radyasyon, ısı ve diğer bazı olumsuz çevre faktörleri bebekte sakatlık veya ölümle sonlanabilecek hatalara neden olabilir. Bu yüzden anne adayları bu dönemde döküntülü hastalıkları olanlardan uzak durmalıdır, doktora danışmadan ilaç kullanmamalı, röntgen filmi gerektiğinde gebe olduklarını belirtmeli, olumsuz çevre faktörlerinden ve aşırı sıcaktan (sauna, küvet içerisinde banyo vb.),  uzak durmalıdırlar. Ateşli hastalık geçirdiklerinde hekime başvurarak uygun ateş düşürücü ve antibiyotiklerle tedavi yüksek ateşin kendisinden veya yüksek ateşe neden olan mikroptan mutlaka daha az tehlikelidir.

Not

Gebelikteki her türlü vajinal kanama anormal kabul edilir. İlk trimestte  (3 ay) gebelerin yaklaşık  %  20’slinde vajinal kanama olmaktadır. Bunların yarısı düşüle sonlanmakta,  kanamaya rağmen devam eden gebeliklerde ise sakatlık oranlarında artış olmamaktadır. İlk trimest düşüklerine neden %60 civarında yaşamla bağdaşmayan kromozom bozukluklarıdır. Bu yüzden önceden bilinen bir hormonal bozukluk veya diğer nedenlerle düşük olduğu tespit edilmiş annelere genellikle doktor denetiminde istirahat ve ilişki yasağı önerilmektedir. Kanamanın derecesi ve bebeğin (embrio) durumu tedaviyi yönlendirilir. Aşırı kanamalarda anne hayatı göz önünde tutularak kürtaj veya vakumla gebelik sonlandırılabilir.

Eğer düşük gerçekleşir  embrio ve  rahim içerisindeki doku atılmaya başlarsa, bozulmuş gebelikten  dolayı enfeksiyon, kanama ve bazı rahim içi yapışıklıkların incelenmesi  için yine kürtaj gerekli olabilir. Bu dönemde vajinal ultrason ile muayenenin zararı yoktur.

Bazı durumlarda (missed abortus) vajinal ultrason ile kanama başlamadan düşük belirlenebilir. Halk arasında elle yada ultrason ile vajinal muayene sonrası düşük olacağı şeklinde yanlış bir inanış vardır. Vajinal ultrason veya parmakla yapılan muayene bugün ki bilgilere göre düşük nedeni değildirler.

[dt_fancy_title title=”1 – 9 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı