Hafta Hafta Gebelik

5. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

5. Hafta Gebelik

Beklenen adet gecikmiştir. Hiç telaş etmeden bir kadın doğum uzmanına veya en yakın sağlık kuruluşuna (kırsal kesimde bir sağlık ocağı veya ana-çocuk sağlığı merkezi olabilir) başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Unutmayın sağlıklı bir gebelik geçirmek veya sağlıklı bir bebek sahibi olmak için en önemli aktörlerden biri gebeliğin başından itibaren düzenli sağlık kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Bebek
Embrio hızla gelişmektedir Yaklaşık 1,225 mm boyundadır. Kalp, beyin, omurilik, kaslar ve kemikler gelişmeye başlamıştır. Çocuğu besleyecek olan çocuk eşi (plasenta,) ve çocuğu ılık ve güvenli bir ortamda koruyup, içinde hareket etmesini sağlayacak olan gebelik kesesi (su kesesi, amniotik kese) gelişmeye devam etmektedir. İyi bir vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesi görüntülenebilir.

Anne
Hala çok büyük değişikler yoktur. Sabah yorgunluğu bulantı (ve bazen kusma), aşerme (iştah değişiklikleri), meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve memede gerginlik, sık idrara çıkma gibi bazı erken gebelik bulgular yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Ancak annede hiçbir değişiklik olmadan gebelik devam edebilir. Buna karşılık erken dönemde bile tedavi gerektiren bulantı ve kusmalar görülebilmektedir.

Öneriler

Gebelik bulantılarının ortaya çıkması halinde aşağıdaki önlemler alınmalıdır. Lütfen geniş bilgi için merkezimizin gebelik bulantı ve kusma broşürlerini isteyiniz. Dengeli ve doğal beslenmeye özen gösterin.

Günde en az 6-8 bardak su için. İki kişilik yemek doğru değilse de annenin ortalama günlük 300 kilo kalori daha fazla alması önerilmektedir.  Özel bir yeme alışkanlığı olanlar (vegan, vejetaryen vb.) doktor önerilerine göre beslenmeli, vitamin desteği alınmalıdır. Merkezimizin gebelikte beslenme broşürü size yardımcı olacaktır.

Not

Teknolojik gelişmelere paralel olarak son zamanlarda oldukça hassas gebelik testleri piyasaya sürülmüştür. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz bu testleri kullanım kılavuzlarındaki kurallara uygun şekilde yaparak erken ve objektif bir gebelik bulgusunu tespit edip doktorunuza başvurabilirsiniz.

[dt_fancy_title title=”1 – 9 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı