Hafta Hafta Gebelik

36. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

36. Hafta Gebelik

Bebeğiniz 2800 gr kadardır. Yağ artık yanaklarda depolanmaya başlar, deri altında yağ dokusunun depolanmasından dolayı vücut daha dolgundur ve yüz cildindeki buruşukluklar kaybolur.

Kalsiyum almaya devam etmelisiniz. Bebek yavaş yavaş doğum kanalına girer, baş sivrileşir ve deforme olur. Baştaki bu şekil değişikliği doğum sırasında daha da artar ama doğumdan 1-2 gün içinde normale döner. Bu haftadan itibaren hekiminize haftada bir gitmeniz gerekmektedir. Haftalık NST ve gerekirse ultrason ile kese içindeki su miktarı, bebeğin kilosu ve önde gelen kısımla ilgili bilgi edinilir. Bu devrede doğumun başlangıç işaretlerini öğrendiğinizi düşünüyoruz. Artık normal doğum ve sezaryen sırasında gelişen olaylarla ilgili bilgiler hekimiz tarafından verilmelidir.  Normal doğum sırasında nefes alma ve ıkınma tekniği anlatılmalıdır. Aslında bu egzersizler gebeliğin ikinci trimestrinden itibaren profesyonel bir ekip tarafından öğretilmeye başlanırsa daha başarılı olmakta, doğum ağrıları belirgin olarak azalmaktadır. Doğum sırasında çocuğun çıkmasına yardım etmek için, doktorunuz istediğinde; kabaca ağrının, kasılmanın en yoğun olduğu dönemde tüm kasları kullanarak ve yattığınız doğum masasının güç almak için yapılmış tutacak yerlerine ellerinizle asılıp kabızlık çeken bir insanın yaptıklarına benzer bir ıkınma eylemi yapmalısınız. Ağrı geçtiğinde ise başınızı masaya koyup rahat rahat nefes alarak bir sonraki ağrıda aynı işlemleri tekrarlamalısınız. Böylece bebeğin doğum kanalında uzun süre kalmamasını sağlayabilirsiniz.   Sezaryen kararı verilmişse sizin yapacağınız fazla bir şey yoktur. Sadece ameliyata giderken mutlaka midenizin boş olması gerekmektedir.   Bu aşamada normal vajinal sezaryen doğum sırasında anestezi şeklini konuşabilirsiniz. Son yıllarda epidural anestezi tercih edilen bir yol olmuştur.  Daha önce yapılmadı ise sarılık testleriniz yapılmalıdır. HbsAg pozitif annelerin yeni doğan bebeklerinde yüksek oranda kronik enfenksiyon, hepatit, siroz ve hapatosellüler karsinoma meydana gelebilir. HbsAg pozitif ise hekiminiz, çocuk hekimini ve sağlık personelini uyarmalıdır. Yeni doğan bebeğe ilk 12 saat içinde yapılacak olan immunglobulin ve bir doz hepatit aşısı %95 oranında bebeği hastalıktan koruyacaktır.

Bu sırada HbsAg testiniz pozitif ise etrafınızdaki tüm insanların hepatit testlerini yaptırarak duruma göre hepatit aşılarına başlanmalıdır.   Doğum yakın artık, evinize yeni bir birey geliyor, soluklarının ve O’nu kucaklamaya hazırlanın. Etraftaki koşuşturma hızlandı, birileri patikler, kazaklar örüyor. Siz eşinize sıcacık sarılıp onunla bu heyecanı, mutluluğu paylaşın.

[dt_fancy_title title=”28 – 37 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı