Hafta Hafta Gebelik

35. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

35. Hafta Gebelik

Bebek

Bebeğiniz 2590 gr kadardır. Kilo artışı, özellikle yağ depolanması omuzlar hizasında başlayacaktır. 8. Ayda doğanların 7. Ayda doğanlara nazaran yaşamlarının az olduğuna dair hak arasında bir inanç vardır.

Bu düşünce 8. Aydaki bebeğin hayati fonksiyonlarının dış dünyaya adaptasyon açısından 7 aylık bebeğe nazaran daha da güçlendiği için yanlıştır. Bebeğiniz kilo artışı nedeniyle sıkışma ve zaman zaman kramp tarzında hareketler yapar. Bu dönemde fetal hareketler azalabilir. Bebek leğen kemiği içinde doğum kanalına yerleşim dönemindedir. Bebeğin bütün sistemleri tamama yakın olgunlaşmış durumdadır. Yavaş yavaş doğuma yakın kuvvetli vuruşları daha çok hissettirir.

Anne

Siz yaklaşık haftada 350-500 gr alırken, bebek artık, kabaca sizin her hafta aldığınız kilonun yarısı kadar kilo almaktadır (180-250 gr). Aksi doktorunuz tarafından söylenmedikçe cinsel ilişkide bulunmanızın sakıncası yoktur. Kiloya dikkat, bu dönemde de kilo artışınız ve iştahınız artmış olabilir. Sık rahatlamak için duşlar, uzun yürüyüşler iyi gelecektir. Bebeğin hareketlerine dikkat edilmeli, bebek düzenli olarak hareketlerinin kesilmesi veya azalması mutlak bir problem olduğunu göstermese de doktora danışılmalıdır.

Doktorunuz uygun görürse ileri tetkik olarak NST (Non Stress Test) yapılmalı ve ultrason muayenesi ile kilosu, kese içindeki su miktarı, solunum hareketleri dikkatle gözlenmelidir. Gebelik ilerler ve uyku düzeniniz bozulursa ve sık sık ılık duş alabilirsiniz. Sıcak küvette banyo yapmak gebeliğin her aşamasında sakıncalıdır. Uyumadan önce kasık kaslarını güçlendirmek için hareketler yapılabilir. Yatmadan 2-3 saat önce su içmeyi sınırla! Gece zaten uykusuzluk çektiğinizden, fazla su içtiğinizden idrar yapma isteği ile uyanmış olursunuz.

Öneriler

Gebelikte cinsel ilişki teknik olarak gebe olmayan kadınlara göre biraz farklıdır. Klasik kadının altta olduğu pozisyon bebek ve anne için uygun değildir. Annenin yan yatıp ve bir bacağını karnına doğru çekerek veya diz-dirsek pozisyonunda gerçekleştirilen bir cinsel ilişki gebelikte daha uygun olabilir. Kısaca ilişki sırasında bebek arada kalmamalı, karın yoğun basınçla karşılaşmamalıdır. Cinsel ilişki daha kibar ve ölçülü olmalıdır. İlişki öncesi yoğun ve uzun cinsel oyun ve uyarılar (özellikle meme ucu)  erken doğuma neden olabilir. Erkeğin gebe kadına tam bir cinsel ilişkinin gebeliğe zarar verebileceği korkusuyla yoğun olarak oral seks yapmasının vajinal yoldan geçen havayla embolilere yol açabileceği ileri sürülmektedir. Ayıca kontrolsüz ve hoyrat bir cinsel ilişki sonucu, direkt olarak veya enfeksiyon nedeniyle dolaylı olarak zarların erken yırtılması mümkündür. Gebelikte cinsel ilişkiyi kadın yönlendirmeli rahatsız olduğunda eşini uyarmalıdır.

[dt_fancy_title title=”28 – 37 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı