Hafta Hafta Gebelik

34. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

34. Hafta Gebelik

Bebek

Annenin gebelik sırasında kalsiyum alması çok önemlidir. Zira bebek anneden kemiklerini oluşturmak ve sertleştirmek için kalsiyum alır. Bir gebe kadın gebeliği sırasında yeterince kalsiyum almazsa kemiklerin ve dişlerini büyük ölçüde zayıflatır. 

Çünkü gelişen bebek anne iskeletinden ihtiyaç duyduğu kadar mineralleri alacaktır.

Bu dönemde bebeğin böbrek üstü bezleri emzirmeyi sağlamak için hormonlar üretir ve büyür. Plasenta hormonları artık memelerinizdeki sütü aktive etmekte başlar. Bebeğin cildindeki vermiks örtüsü incelir, lanuga kılları ise hemen hemen kaybolur. Bebeğin bu döneminde akciğerleri iyi gelişmiş olup 2370 g ve 32 cm boyundadır. Akciğerleri iyi gelişmiş olduğundan bu dönemde doğum oluşursa rahim dışında aşırı bir müdahaleye ihtiyacı olamayabilir.

Anne

Bu dönemdeki en yaygın şikayet yorgunluktur, zor uyku, ağrılar sızlamalar oluşacaktır. Dinlenme ve zaman zaman uzun yürüyüşler kaslarınızdaki rahatlamayı sağlayacaktır. Kilo artışı baş problemlerinizden birisi olmaya devam edecek. Braxton_Hicks ağrıları denilen rahmin zaman zaman sertleşmesine yol açan ağrıları daha sık duymaya başlayacak, bebeğin bazen çakıldığını düşüneceksiniz. Artık doğum yaklaşıyor doğum hekiminiz doğum hakkında sizi bilgilendirmeye başlayacaktır.

Doğumun başlangıç işaretleri;

  • Su gelmesi,
  • Kanlı sümüksü rahim ağzı tıkacının atılması,
  • Kanama,
  • Ritmik kasılma ve ağrılarının başlamasının olarak sayılabilir.

Su gelmesi genellikle doğum ağrılarının başlamasından görülür. Erken dönemde su gelmesi bebeğin ve rahmin enfeksiyon açısından önemlidir ve yakın takip gerektirir. Bu durumda en doğru yaklaşım hastaneye yatırılarak takiptir. Doğuma yakın dönemde su kesesinin açılması halindea kordon sarkması ihtimali nedeniyle yakın takip gereklidir. Kanlı sümüksü mukus tıkaç ise, gebelik sırasında rahim ağzında bulunan ve bebek ve zarları enfeksiyondan korunmasını sağlayan bir maddedir. Genellikle doğuma yakın atılır ve halk arasında “nişan” olarak adlandırılır. Doğuma yakın kanlı sümüksü bir akıntınız olursa korkmanıza gerek yoktur. Doğum ağrılarınızın başlaması ile hekiminiz ile görüşmelisiniz. Kanama ise çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Her koşulda hemen hastanede gözetim altına alınmanızı gerektirir. Doğum ağrıları belden başlayıp kasığa doğru veren, kasılmalara, karında sertleşmelere eşlik eden ritmik, başlangıçta yarım saatte bir sonra 10-15 dakika arayla, doğuma yakın ise 10 dakikada 3-5 kez oluşan ağrılardır.

Muhtemel doğum tarihiniz ancak erken doğum tanısında ve gününüz geçtiğinde önemlidir. Yukarıda bahsedilen doğum işaretleri olduğunda hekiminiz bu kararı verecektir. Bu bir erken doğum mu? Doğum  eylemi önlenmeli mi, yoksa desteklenmeli mi sorusuna, eğer bebeğiniz doğduktan sonra yaşayacak erginlikte olacak ise hekiminiz  sizi doğum için hastaneye yatıracak, ağrılarınızı ve bebeğinizin canlılık durumunu takip edecek şeklinde yanıtlayabiliriz.

[dt_fancy_title title=”28 – 37 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı