Hafta Hafta Gebelik

32. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

32. Hafta Gebelik

Anne ve Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 47 cm, ağırlığı 1950 gr kadardır. Rahim içinde hareket edebileceği anlar hızla azalmaktadır. Gözlerini açıp kapar ve solunum hareketlerini yapar. Saçları alın sınırına uzanmış yağ ve kas dokusunda artış hızlanmıştır. 

Bu dönemde doğan bebekler solunum zorluğuna sahip olup emme refleksine sahip değildirler. Bu dönemde doğma ihtimali beliren bebekler mutlaka yoğun bakım ünitesinin olduğu hastanelerde doğurtulmalıdırlar. Beyin gelişmeleri hızlanmış, gözler izleme hareketleri yapar, irisi ışık ve karanlığa cevap verir. Bebek uyur ve hareket eder bunları farklı hareketleri ile belli eder. Rahim yolu ile geçen ışıklara görme hareketleri ile cevap verir. Dışarıda yaşamasına az kaldı, biraz daha çaba, biraz daha sabır. En küçük şikayetinizde hekiminize danışın! Doğumun başlangıç işaretlerini tartışma zamanı geldi!

Değişik uygulamalar olmakla birlikte doktor kontrollerine daha sık gitmeniz uygun olabilir (1 ay yerine 2 hafta arayla). Son bir ay içerisinde ise doktor kontrollerine her hafta gidebilirsiniz.  Bu aylarda bazı annelerin meme başında “colostrum” denilen ilk süt gelebilir. Bebeğin büyüklüğü, pozisyonuna bağlı olarak karın değişik şekillerde görülebilir. Daha önce doğum yapmış olsanız bile her gebeliği farklı algılayabilirsiniz.

Öneriler

Bel, kasık, bacak ağrıları artabilir. Dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutunuz. Yatarken sol yana yatmaya ve bacak altı veya aralarına karnınızın yatağa dayandığı tarafa yastıklarla destek olabilirsiniz. Bu haftada doğum öncesi izin için hekiminizle konuşmanız gerekiyor. Ya doğum öncesi 8 haftalık izninizi kullanmanız ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alabilirsiniz. Eğer 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alırsanız bu dönemdeki 5 haftalık kullanmadığınız izninizi doğum sonrası kullanırsınız.

[dt_fancy_title title=”28 – 37 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı