Hafta Hafta Gebelik

30. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

30. Hafta Gebelik

Anne ve Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 42,5 cm ağırlığı 1550 gr kadardır. Vücut ısısını ayarlayabilir. Baş vücut oranı normal yenidoğandaki gibidir. Kaş, kirpik ve saçlar normale yakındır. Tırnakları gelişmeye başlamıştır.

Rahimin tepe noktası, göbeğin yaklaşık 5 parmak üzerindedir. Solunum, indirim sistemi ve idrar yollarına ait sıkıntılar artarak devam etmektedir. Bebek hareketleri sayılarak çocuğun durumu hakkında kabaca bilgi edinmek mümkündür. Bebek bir gün içerisinde, annenin uyanık olduğu yaklaşık 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanır. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Not

Kasık ve böğür ağrısı yüksek ateş, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkmak gibi yakınmalarınızı derhal doktorunuza bildiriniz! Böyle bir tablo mesane veya böbrek iltihaplarında görülebilir ve gerekirse hastane şartlarında tedavi edilmelidir. İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar erken doğumu da tetikleyebilir.

[dt_fancy_title title=”28 – 37 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı