Hafta Hafta Gebelik

3. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414575383{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

3. Hafta Gebelik

Hiç bir şey hissetmemenize rağmen mutlu olay gerçekleşmiş ve vücudunuz hızla size müjde vermeye hazırlanmaktadır. Yaklaşık bir toplu iğne başı kadar (0.015milimetre) olan, 107 (58-107) hücreden oluşan bir küme rahim içindeki kalınlaşmış zara ekilmeye başlamıştır. Bu hücrelerden sadece 8 tanesi embrio (bebek) oluşumunu sağlarken geriye kalan (99) trofoblastik (çocuk eşi,-Plancenta) oluşturan hücrelerdir. Bu dönemde bebeğin oluşturacak olan bu hücreler tüp ve rahim içindeki artmış sıvılardan beslenmektedir. Hücreler hızla çoğalıp farklılaşmaktadır ancak henüz bir bebek veya fetüs yoktur. Artık biyolojik olarak gebe olduğunuz söylenebilir ancak fark edilemez. Siz gebe olduğunuzu bilmeden bebeğiniz gelişmeye ve büyümeye devam ediyor, yüzlerce hücreye bölünerek, içinde sıvı dolu bir boşluk olan blastokist denilen devre yaşanıyor.

Rahminizin içinde bir şeyler oluyor ama sizin veya hekiminizin fark etmesi çok zordur. Bu sırada rahminizin iç zarı gelişmekte olan embrioyu beslemekte ve ileride bebeği besleyecek olan plasentanın ilk hücreleri buraya ekilmektedir. Gelişen bebek adayı artık sizden yeterli vitamin, folik asit, protein, kalsiyum, demir vb. beklemektedir.

Bu ihtiyaçlarınızı doktorunuzdan öğreniniz! Özellikle folik asit, planladığınız gebelikten birkaç ay öncesinden itibaren günde 0.4 mg dozda almaya başlamalısınız! Benzer şekilde çinko desteğinin de anomalileri azalttığı ileri sürülmektedir. Yeni doku oluşumu için günlük protein ihtiyacı 60 gr kadardır. Kalsiyum, dişlerin ve kemiklerin gelişimi için günlük 1200 miligram kadar alınmalıdır. Bebeğin hemoglobinini artıran demir esas minerallerden birisidir. Kırmızı et, baklagiller, yumurta, lifli yeşil bitkilerden alınır. Günlük demir ihtiyacı 30 miligram kadardır.

[dt_fancy_title title=”1 – 9 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı