Hafta Hafta Gebelik

26. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

26. Hafta Gebelik

Anne ve Bebek

Baş – popo uzunluğu 23 cm, ağırlığı 910 gr kadardır. İşitme duyusu tamama yakın gelişmiştir. Müzik ritmine göre hareket edebilir.Sesli uyarılarla nabzı hızlanabilir.

Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğanınkine benzer. Beyin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikler ayırt edilebilir. Akciğerler gelişimlerini sürdürmekle birlikte hala tam olarak fonksiyon görmeye hazır değildir, açık kalmaları için gerekli olan maddelerin yapımı (surfaktan) yetersizdir. Artık haftada 300-400 gr kadar kilo almaktasınız. Çocuğun hızla büyümesi ve hareketlerini daha fazla güçlü olması nedeniyle kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olabilir.

Doktor kontrollerine ek olarak haftalık kilo alımını, tansiyon ölçümlerini ve vücudunuzda gelişen ödem (şişkinlik) kendiniz de takip etmelisiniz.

Not

Baş ağrısı, görme bozukluğu, el ayak ve yüzde hızla şişme (özellikle günün erken saatlerinde), hızla kilo alma (haftada 500 gr’dan fazla) yüksek tansiyon (büyük 140, küçük 90’dan fazla), olması halinde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) gelişiyor olabilir.

[dt_fancy_title title=”21 – 27 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı