Hafta Hafta Gebelik

23. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

23. Hafta Gebelik

Bebek

Baş – popo uzunluğu 20 cm, ağırlığı 560 gr kadardır. Vücut oranları daha çok yeni doğan bir bebeği andırmaktadır. Cilt hala kırışıktır, çünkü hızla kilo almaya devam etmektedir. 

Lanugo kılları daha koyu bir renk alır.

Anne

Gebeliğin başından bu yana yaklaşık 4,5-5,5 kilo almış olmalısınız. Sırt ağrıları daha da artmış olabilir. Bu ağrılar dengesiz bir şekilde karnın ön kısmında taşınan ağırlığın karşılanması için omurga ve etrafındaki kasların yüklerinin artmasına bağlıdır.

Öneriler

Sırt ağrılarını gidermek için dengeli hareket etmek, uygun oturuş şekilleri, masaj ve sıcak uygulamaları faydalı olabilir.

Not

Bebeğin kalbinin ultrasonografide en iyi değerlendirildiği haftalar 22-24 haftalardır. Gerekirse renkli doppler ve ekokardiyografi ile kalpte yapısal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu incelemelerin 14 hafta civarında yapılabileceğini savunan araştırmacılar da vardır. Bu ayda hem bebeğin, hem de annenin gerekli damarlarının doppleri yapılabilir. Özellikle annenin rahmini besleyen damarlarının doplerleri, ileride bebekte düşük doğum ağırlığı ile ilgili bir problem gelişip gelişmeyeceği konusunda yardımcı olacaktır.

[dt_fancy_title title=”21 – 27 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı