Hafta Hafta Gebelik

19. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

19. Hafta Gebelik

Bebek

Baş – popo uzunluğu 13-15 cm, ağırlığı 270 gr kadardır. Cilt transparan, altından damarlar görünür haldedir. Çocuğun gebelik kesesi içindeki sıvıdan korunması için, cildin beyaz yağlı kremsi bir madde (veniks kazeoza) kaplamaya başlar. 

Bu bal mumumsu madde  çocuğun cildindeki yağ bezlerinde üretilir.

Anne

Bu dönemde büyüyen rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılar olabilir. Kabızlık, bacaklarda kramp, eklemlerde şişlik, sırtta ağrılar olabilir. Gebelik hormonlarının etkisi ile yüz, omuz ve kollarda küçük damar uçlarındaki genişlemelere bağlı olarak kırmızılıklar (spider nevi) oluşur.

Öneriler

Aşırı yorgunluklardan (nefes nefese kalacak şekilde yapılan fizik aktivitelerden) kaçınınız. Bebeğinizin hızla büyümesine bağlı olarak kalp, akciğer ve böbreklerinize aşırı bir yük oluşturabilirsiniz.

[dt_fancy_title title=”15 – 20 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı