Hafta Hafta Gebelik

18. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

18. Hafta Gebelik

Bebek

Baş – Popo uzunluğu 12,5-14 cm, ağırlığı 220 gr kadardır. Büyüme yavaşlamıştır. Ancak bebeğin sinir ve kas iskelet sistemi hızla olgunlaşmaktadır. Refleksleri artar, esner, gerinir, surat asar.

Tat duyusu gelişir; acı ve tatlıyı ayırt eder. Yutar ve hıçkırır. Karından tutulan çok güçlü ışığa karşı gözlerini korur.

Anne

Rahim hemen göbeğin altına kadar büyümüştür. Bebek hareketlerini hissetmeye başlamışsanız gittikçe güçlendiğini hissedeceksiniz. Bu hafta ile 22. Hafta arasında yapılacak ayrıntılı bir ultrason muayenesi ile normal gelişme, gebelik yaşı, bebeğin cinsiyeti ile ilgili oldukça güvenilir bilgiler elde edilebilir. Kalbiniz gebelik öncesine göre %30-50 daha fazla çalışmaktadır.

Öneriler

Bu ay ki kontrole eşinizle birlikte giderseniz onun da bebeği hayalinde canlandırmasına yardımcı olup, bebeğine yakınlaşmasını sağlayacak bir ultrason görüntüsünü izlemesini sağlayabilirsiniz. Hatta doktorunuzun size vereceği bir fotoğrafla (2 veya 3 boyutlu) mutluluğunuzu dostlarınızla paylaşabilir ve bebeğin albümünü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Not

Ultrason ile görülememesi çocuğunuzda sakatlık olmadığını garanti etmez, ancak pek çok belirgin sakatlıklar ultrasonografi ile başarı ile tespit edilmektedir. Bu sakatlıklardan bir kısmında gebeliğin sonlandırılması gerekir. Bazı hastalık ve şekil bozuklukları ise anne karnında veya uygun merkezlerde doğum yaptırılarak hemen doğumu takiben düzeltilebilir.

[dt_fancy_title title=”15 – 20 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı