Hafta Hafta Gebelik

16. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

16. Hafta Gebelik

Bebek

Baş – popo uzunluğu 10,75-11,5 cm, ağırlığı 140 gr kadardır. Tırnaklar tam olarak oluşmuştur. Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. 

Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu ardı ardına ince el, kol bacak, vücut hareketleri görülür. Özel bir stetoskopla çocuk kalp sesleri duyulabilir.

Anne

Bebeğiniz büyüdükçe sizin rahminizde büyüyecek 6 haftalık bir gebelikte 140 gram olan rahminiz şimdi 250 gram kadardır ve rahim göbeğin 7,5-10 cm altında hissedilebilir. Amnios suyu artmakta ve 350 cc ye çıkar. Bu haftadan sonra, birden çok gebelik yaşamışsanız daha erken olmak üzere, halk arasında “canlanma” denilen bağırsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi çocuk hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğin hareketlerini hissetmiyorsanız, üzülmeyiniz Zira fetal hareketler kadından kadına değişen zamanlarda 16-20. haftalarda hissedilir ve bir bebek diğerinden daha aktif olabilir, daha fazla hareket edebilir. Ayrıca bebeğin boyu ve hareketlerin sayıları ne kadar fazla ise o kadar çok hissedersiniz. Artık rahim büyüyerek, leğen (pelvis) kemiği çukurluğundan, bağırsakların dolaştığı karın boşluğuna doğru yer değiştirdiğinden idrar torbası (mesane) üzerindeki basınç azalarak ilk haftalarda görülen sık idrara çıkma düzelmeye başlar. Bu haftadan sonra göğüs kafesinin altında veya midede yanmalar olabilir. Bunlar mide içerisindeki asidin gevşemiş olan yemek borusuna doğru geriye doğru kaçarak tahriş etmesine bağlıdır.

Öneriler

Mide yanmaları oluyorsa öncelikle az az ve sık küçük öğünler halinde yiyip içmelisiniz. Yemeklerden (özellikle akşam) sonra 1-2 saat oturur pozisyonda bekleyerek yiyeceklerin mideyi terk etmesinden sonra yatarak yemek borusuna doğru, geri kaçmayı önleyebilirsiniz. Eğer bu yöntem başarılı olmazsa antiasit tablet veya şuruplar kullanılabilir.

Not

14-18 haftalar arasında üçlü test yapılabilir. İki test yapılanlarda sadece alfa feto protein testi yapılarak nöral tüp defekti riskini belirlemek yeterlidir. Üçlü test, 11-14 haftada yakalanamayan %10 kadar mongol (Down sendmu, trizomi 21) bebeklerin %60 -70 oranında yakalanması için hangi gebelere amniosentez yapılacağını belirlemede yardımcı olur. Bu haftalarda ikili ya da üçlü testinde risk taşıyanlara ve yaşı 37’in üzerinde olanlarda amniosentez önerilmelidir. Amniosentez; rahim içerisindeki gebelik kesesine ultrason yardımı ile bir iğne ile girilip sıvı alma işlemidir. Alınan sıvının kromozomal, mikrobiyolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi ile kesin tanı konulur. Daha geniş bilgi için gebelikte tarama testlerine bakınız. Tıp halen her şeyi çözmüş değildir. Tecrübeli bir perinatolog ise %98 olasılıkla bebeğinizdeki kromozom markırlarını tespit edebilmektedir. Siz bu tarama testlerini ve ultrason takiplerini yaptırarak anormali bir bebeği doğurma şansını azaltmaya çalışmaktasınız.

[dt_fancy_title title=”15 – 20 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı