Hafta Hafta Gebelik

15. Hafta Gebelik

[dt_blog_carousel order=”asc” dis_posts_total=”42″ post_content_paddings=”0px 0px 0px 0px” resized_image_dimensions=”3×5″ slides_on_desk=”5″ slides_on_lapt=”6″ slides_on_h_tabs=”5″ slides_on_mob=”2″ autoplay=”y” content_alignment=”center” post_title_font_size=”12px” custom_title_color=”#e54560″ post_title_bottom_margin=”” post_date=”n” post_category=”n” post_author=”n” post_comments=”n” post_content=”off” read_more_button=”off” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” r_arrow_h_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_h_offset=”0px” category=”8″ css_dt_blog_carousel=”.vc_custom_1520414474233{padding-right: 20px !important;padding-left: 20px !important;}” slides_on_wide_desk=”5″]

15. Hafta Gebelik

Bebek

Baş – popo uzunluğu 10-11 cm, ağırlığı 110 gr kadardır. Cilt çok ince doğumdan sonra dökülen kıllarla (lanugo) kaplanmaya başlar. Başının üst kısmında saçlar ve kaşlar oluşmaya başlar. Bebek artık parmağını emebilir.

Anne

Rahminiz göbeğinizin 7,5-10 cm altında hissedilebilir. Amnios suyu artmış ve 250 cc kadar olmuştur. Yavaş yavaş dışarıdan da gebe olduğunuz anlaşılmaktadır. Artmış kan hacminiz ve toplar damarlarınızdaki göllenme nedeniyle burun kanalları görülebilir. Ciltte toplardamarlar belirginleşir. Bacaklardaki toplardamarlar şişer ve varis oluşur.

Öneriler

Yatarken sol yan tarafınıza (çok rahatsız olursanız sağ yan da olabilir) yatmaya çalışın. Çünkü sırtüstü yatarken bebeğe giden kan akımında azalma olabilir. Böyle bir yatış pozisyonu sizi rahatsız ederse sırt ve bacak arasına yastıklar koyabilirsiniz. Eğer varis ve hemoroit (basur) vb. gibi sorunlar yaşıyorsanız dinlenirken (yatarak) bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükseltiniz. Gerekirse destekleyici varis çoraplar giyilebilir.

[dt_fancy_title title=”15 – 20 Hafta Fetüs Gelişimi” title_size=”h3″ title_color=”custom” separator_color=”custom” custom_title_color=”#e54560″ custom_separator_color=”#e54560″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBizi Arayın
Kapalı
Kapalı