V Habitüel abortus

Klinik olarak tanı konmuş gebeliklerin ortalama %15’i kaybedilmektedir. Tekrarlayan düşükler ise yaklaşık % 0,8 oranında görülmektedir. Ancak tekrarlayan düşük için tek bir tanım veya yaklaşım yoktur.

Rahmin iç yüzeyini kaplayan, rahmin mukozası denilen ve her adet döneminde üst kısmı dökülen dokuya endometrium denilir. Normalde bu doku sadece rahim iç yüzeyinde bulunmaktadır. Yumurta hücrelerinin gelişimi sırasında salgılanan estrojen hormonu endometriumu kalınlaştırır.

In vitro fertilizasyon veya IVF, bir spermin laboratuar ortamında yumurta hücresinin buluşmasını ve döllenmesini sağlamaktır.In vitro fertilizasyon (IVF), 

Gebe kalmamak eşlerin her ikisini de ilgilendiren bir sorundur. Üreme sistemini ilgilendiren hastalık veya düzensizliklerin yanı sıra yaşam şeklinde ortaya çıkan değişiklikler de (özellikle stres, aşırı kilo, çay, kahve, sigara tüketimi gibi) doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Erkek üreme organları Testisler skrotum (torbalar) içinde çift olarak bulunurlar, ortalama 4-5 cm uzunluğunda, 3 cm genişliğinde, 2 cm kalınlığında olup her biri yaklaşık 40 gram ağırlığındadır.

Tanımlar ve Kısıklık

İnfertilite (kısırlık) klasik olarak, korunmadan 1 yıl (6 ay ila 2 yıl arasında değişebilir) süre ile düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik olmaması halidir.

İnsanın üremesi, kadın vücudunda gelişen bir yumurta hücresinin erkek sperm hücresi ile bir araya gelmesiyle başlayan, inanılmaz derecede heyecan verici bir süreçtir.

Page 1 of 2