Kürtaj neden hastanede yapılmalıdır?

Sağlık bakanlığının muayenehane de kürtaj yapılması konusunda ciddi kısıtlamaları bulunmaktadır ve muayenehanelerde de kürtaj yapılması yasaklanmıştır. Buna rağmen halen bir çok hekim muayehane koşulunda kürtaj yapabilmektedir. Hem de bu koşullarda bir teknisyen veya bir anestezi hekimi tarafından hiç bir yoğun bakım aleti olmadan genel anestezi işlemi uygulandığı durumlar olabilmektedir.

Kanuni zorunluluklar bir kenara, kürtaj işlemi riskli ve steril bir ortam gerektiren cerrahi bir müdehaledir. Kadın sağlığı açısından ve riskleri minimuma indirmek amacıyla, kürtajın muayenehane ve küçük klinikler yerine, tam teşekküllü hastane ve cerrahi tıp merkezlerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından steril şartlarda yapılması kadının sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu prensipler doğrultusunda, Dr. Tuğrul Abacıoğlu, laboratuar ve anestezi açısından tüm şartları oluşturmadan hiç bir yerde kürtaj yapmamaktadır.

Her cerrahi müdehalede olduğu gibi, kürtaj sırasında aşağıdaki konularda dikkatli olmalısınız;

  • Kan grubunuz bilinmiyorsa
  • Cerrahi müdehale ortamında laboratuar yoksa ve
    Kan sayımı veya olası bir pıhtılaşma bozukluğunuzu gösteren kan testleri yapılması gerekli olursa
  • Anestezi esnasında problem çıkarsa ve hastane ortamında değilseniz
  • Kurtaj sonrası, örneğin takip eden gecede problem çıktıysa
  • Hekiminize 24 saat ulaşamıyorsanız
  • Bu durumda bir hastaneye giderek kontrol gerekirse

Bu durumlarda yeniden ücret vermek zorunda kalırsanız
Ne yapacaksınız? Lütfen Muayehane koşulunda kürtaj olmayınız.
Lütfen danışmanlarımızla konuştuğunuzda VİP hizmeti istediğinizi hatırlatmayı unutmayınız.

VİP Hizmeti Nedir?

VİP hizmeti, hastalarımızın İstanbul’un trafiği, park yeri sorunları ve diğer psikolojik etkilerinden ve stress yüklü bir gündemden uzaklaştırıp rahat koşullarda hastaneye gelebilmeleri için kuruluşumuzun hastalarımıza sağladığı özel bir hizmettir. Kuruluşumuza ait özel araçlarla hastalarımızı evlerinden alıyor ve kürtaj sonrası tekrar evlerine bırakıyoruz.
Kürtaj ile ilgili sorunlarınız varsa bizi arayınız. Geniş ve deneyimli hastane ekibimiz ile Dr Tuğrul Abacıoğlu ücretsiz tüm sorularınızı cevap vermektedir. Aşağıdaki numarlardan bizi ulaşabilirsiniz.
0 532 215 82 62 | 0 212 545 53 53

Vip Ulaşım

İstanbul trafiğinde sizlerin ulaşım, park yeri vs ile ilgilenmeden arabanın arkasında sevgiliniz yada eşinizle birlikte keyfli bir yolculuk yaparak stresinizi minimuma indirgeyelim... Bırakın kendinizi bize, size stressiz, rahat bir yolculuk yaptıralım.

 0 532 215 82 62  0 212 545 53 53

1-) Vip Servis

VIP servis istediğiniz takdirde ekibimiz sizi bulunduğunuz yerden alır, kliniğe getirir.

2-) Gizlilik

Kayıt işleminiz tamamlanır. (bilgileriniz gizli tutulur)

3-) Uzman Ekip

Uzman hekimlerimiz tarafından dört boyutlu ultrason eşliğinde tam bir muayene yapılır ve gebelik olup olmadığı var ise kaç haftalık olduğu belirlenir. Anestezi seçimi yapılır.

4-) Danışmanlık

Aile planlaması konusunda danışmanlığınız verilir. (korunma yöntemleri anlatılır)

5-) Başvuru Süreci

Sonra onay formunuz ve broşürünüz verilir.

6-) Anestezi

Anestezistimiz ile görüşme sağlanır.

7-) İşlem Sonrası

Dinlenme sonrasında hekiminiz neler yapılacağı konusunda bilgilendirir.

8-) İşlem Süreci

İşleminiz gerçekleşir.

9-) Taburcu Olun

Taburcu işlemleriniz yapılır.

Merkezlerimiz

Acıbadem

Özel Şafak Hastanesi

MedicalPark

Abacıoğlu Kadın Sağlığı Merkezi

Uzm. Dr. Tuğrul Abacıoğlu Kimdir?

21.mart'ta Kütahya’da doğdu. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1 yıl kadar Almanya Bochum Üniversitesi’nde çalıştı. 1982 yılında İ.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda çalışmaya başladı. 1987 yılında aynı fakülteden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak ihtisas aldı.

Askerliğini Gata Haydarpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. 4 yıl kadar şuan Amerikan Hastanesi olan Güzelbahçe Hastanesi’nde bir çok biim adamının yanında asistan olarak çalıştı. 1991 yılında Gaziosmanpaşa semtinde ilk muayenehanesini açtı. Gaziosmanpaşa semtine ilk ultrasonu ve bilgisayarlı muyanehane çalışmasını pratiğe soktu.

15 adet yurtiçi bilimsel çalışması olan Dr. Tuğrul Abacıoğlu Gaziosmanpaşa semtinde ilk kadın sağlığı merkezinin kurucusudur.1997 yılında Türkiye’nin ilk kadın sağlığı merkezini açtı.Halen SGK bağlı olmadan özel klinik çalışmalarını başarılı olarak yürütmektedir.

İki kız babasıdır, İngilizce ve Almanca bilir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Web Sitelerimiz

Bize Yazın

Merak ettiklerinizi aşağıda bulunan form aracılığı ile bize ulaştırın. 
En kısa sürede dönüş yapalım.

Numaranızı yazın, biz sizi arayalım!

İletişim Bilgilerimiz

Merkez Mahallesi Küçükköy yolu hamam sokak no:2
Gaziosmanpaşa - İstanbul

0 532 215 82 62 | 0 212 545 53 53

 

 

 

İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanını geçirirler.

Dilatasyon ve Küretaj: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir.Dilatasyon sonrası vakum yada karman kanülü de kullanılmaktadır.

 

Muayenehanelerde kürtaj yapan hekimlerin bir kısmı web siteleri üzerinde, kürtaj öncesi pıhtılaşma bozukluğu var mı diye kan testleri yapılması gerektiğini yazmıştır. Ancak muayenehanelerinde kürtaj öncesi bu kan testlerini yapmadıklarını biliyoruz. Çünkü laboratuvarları yok.

Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anemnez alınmalıdır. Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, neden gebeliği istemediği, bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacağı vs iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tıbbi danışmanlık verilmelidir. 

Page 1 of 2