Dilatasyon ve Küretaj: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir.Dilatasyon sonrası vakum yada karman kanülü de kullanılmaktadır.

                                               

                                                                                                                     Muayenehanelerde kürtaj yapan hekimlerin bir kısmı web siteleri üzerinde, kürtaj öncesi pıhtılaşma bozukluğu var mı diye kan testleri yapılması gerektiğini yazmıştır. Ancak muayenehanelerinde kürtaj öncesi bu kan testlerini yapmadıklarını biliyoruz.Çünkü laboratuvarları yok.

Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anamnez alınmalıdır. Son adet tarihi ,kan grubu,geçirdiği hastalıklar,neden gebeliği istemediği,bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacagı vs iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tibbi danışmanlık verilmelidir. 

Istenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadir. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlisliklar yaparak bazen de genç kizlar sosyal nedenlerden dolayi hekime geç ulasirlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanini geçirirler.

Page 1 of 2